Predsjednik HRS-a Slaven Raguž

VIDEO Raguž razobličio Zahiragićeve laži i podvale, pa objavio snimku Izetbegovićeve izjave

Predsjednik Hrvatske republikanske stranke (HRS) i zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Slaven Raguž oštro je reagirao na gostovanje dopredsjednika SDA Harisa Zahiragića u emisiji Otvoreno HRT, ocijenivši kako je njegov nastup otvorio brojna pitanja o položaju i političkom predstavljanju Hrvata u Bosni i Hercegovini. Njegovu reakciju na Facebooku, prenosimo u nastavku:

-Kada netko tvrdi da bi Bošnjaci, zato što su najbrojniji, trebali imati približno 70 ili 80% političke moći u Federaciji BiH, zapravo zagovara model koji je nespojiv s temeljnim ustavnim načelima Federacije i BiH. U politološkom smislu, to je čisti šovinizam!

U teoriji, šovinizam predstavlja ideologiju ili politički stav prema kojem jedna nacionalna, etnička ili druga društvena skupina polaže pravo na privilegiran položaj u odnosu na druge skupine. U višenacionalnim društvima manifestira se kroz nastojanje da se brojčana nadmoć pretvori u trajnu političku dominaciju nad drugim zajednicama. Nastup Harisa Zahiragića na HRT-u bila je školska prezentacija šovinizma!

Iznio je toliko neistina i gluposti, da je naprosto nevjerojatno.

Kaže „legitimno je da Bošnjaci biraju hrvatskog člana Predsjedništva samo zato što se kandidat formalno izjašnjava kao Hrvat“. Ustavni sud BiH je u presudi U-23/14 („Ljubić“) jasno naglasio da pravo na demokratsko odlučivanje kroz legitimno političko predstavljanje mora biti utemeljeno na izboru predstavnika od strane naroda kojeg predstavlja i čije interese zastupa. Svrha institucija koje štite kolektivna prava konstitutivnih naroda nije puko nacionalno/etničko deklariranje kandidata, nego postojanje političke veze između izabranog predstavnika i naroda koji ga bira. Članak 5 St. 2d Ustava, Harise!

Posebno je zanimljiv pokušaj manipulacije oko raspodjele delegata iz HNŽ-a u Dom naroda FBiH, kao teza “viška prava Hrvata”. Delegati se ne određuju prema omjeru Hrvata i Bošnjaka unutar jedne županije, nego prema udjelu pojedinog naroda u toj županiji u odnosu na ukupan broj pripadnika toga naroda u Federaciji BiH. Upravo zato HNŽ daje najveći broj hrvatskih delegata (5), jer u toj županiji živi jedan od najvećih udjela ukupnog hrvatskog stanovništva Federacije. To nije dokaz “viška prava” nego upravo suprotno, pokušaj osiguranja proporcionalne zastupljenosti konstitutivnih naroda na razini Federacije. Spominje Zahiragić netočne demografske brojke i brojke uposlenih Čapljine, Stoca i dr., no prešućuje stvarne brojke nebošnjaka u većinski bošnjačkim sredinama.

No, vrhunac i dio koji najbolje oslikava bošnjačku politiku, posebice najjače stranke, je kronična kratkoročna amnezija. Zaboravio Zahiragić da je Izetbegović javno priznao kako je odugovlačio razgovore u Neumu, kako ne bi došlo do dogovora. Kaže, nije istina, da će se ispričati. Pa evo snimke:

Zahiragić je večeras učinio više za razumijevanje hrvatskog pitanja u BiH nego desetine hrvatskih političara posljednjih godina. Pokazao je kako izgleda politika koja jednakopravnost smatra problemom, a dominaciju demokracijom. Pokazao je kako najveći problem za BiH nisu oni koji traže jednakopravnost, nego oni koji jednakopravnost doživljavaju kao prepreku vlastitoj dominaciji. Večerašnji nastup to je ogolio do kraja.vZato, zovite ga češće!!!/HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Jedan odgovor

  1. Koji je taj Zahiragic KONJ i mali Musliman , Mrzitelj Hrata i sve sto je Hrvatsko u n HRHB!!
    Mogao bi objaviti deset video Isjecaka o tome sta sam Napisao

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje