Britanski ministar obrane John Healey dao je ostavku nakon dugog spora oko vojnog proračuna, optužujući premijera Keira Starmera da nije osiguralo dovoljno resursa za obranu zemlje u vrijeme povećanih prijetnji.
Neočekivana ostavka, popraćena javnim pismom, objelodanila je krizu u središtu vlade oko toga kako povećati obrambene troškove kada novca nema. Time je na Starmera stavljen dodatan pritisak dok vlastitu stranku pokušava uvjeriti u svoje vodstvo.
Britanska ministarstva obrane i financija mjesecima vode pregovore o tome kako udovoljiti rastućim zahtjevima za povećanjem vojnog proračuna, što odgađa donošenje plana ulaganja u obranu čija se objava očekivala još prošle godine.
Do odlaska važnog ministra došlo je u trenutku kada se Starmer bori zadržati vlast nakon što je Wes Streeting u svibnju već dao ostavku na mjesto ministra zdravstva, a Andy Burnham, drugi Starmerov izazivač, pokušava vratiti se u politiku na velika vrata i kandidirati za vodstvo Laburističke stranke, a potencijalno i postati premijer.
Vi niste bili u stanju, a ministarstvo financija nije bilo voljno osigurati resurse koji su naciji potrebni za obranu zemlje u ovom trenutku rastućih prijetnji, napisao je Healey u svom pismu Starmeru.
Bio sam prisiljavan donositi odluke koje bi smanjile spremnost naših snaga i povećale rizik za naše osoblje u operacijama te bi potencijalno učinile zemlju manje sigurnom.
Ujedinjeno Kraljevstvo nosi se sa sve većom nevoljkošću SAD da štiti Europu dok ne poveća ulaganja u vlastitu sigurnost, a istovremeno je nakon početka američko-izraelskog rata s Iranom na vidjelo izašao nedostatak britanske vojne spremnosti kada njezina mornarica nije bila u stanju hitno se rasporediti u regiji.
Cilj je britanskog obrambenog plana odrediti kako će se financirati vojna oprema i funkcioniranje oružanih snaga kako bi oružane snage prešle u stanje ratne spremnosti. Starmer je u srijedu rekao da će biti objavljen prije samita NATO-a koji počinje 7. srpnja u Turskoj./HMS/













