Na Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Mostaru po šesti put održan je Znanstveni dan, događaj na kojem se promoviraju znanstvene i istraživačke aktivnosti Fakulteta.
Na ovom događaju sudjeluju studenti, profesori i istraživači koji predstavljaju svoj rad, dok šira javnost ima prilika za učenje i bolje razumijevanje znanstvenih dostignuća u različitim područjima poljoprivrede, agronomije, biotehnologije, prehrambene industrije i tehnologije, priopćeno je s Agronomsko i prehrambeno-tehnološkog fakulteta.
Ove godine Fakultet je predstavio vlastite proizvedene palete likera od oraha, kupine, višnje, bijela i crvena vina, zatim razne džemove, med i proizvoda od meda, septolete, lizalice, svijeće, prirodne sokove, korištenje različitih organskih baza za izradu balzama za usne, krema, kugla za kupanje i slično.
Upriličena je i radionica o čokoladi na kojoj zainteresiranim prezentiran proces njezine proizvodnje.
Posjetiteljima su pojašnjeni i prezentirani osnovni sastojci čokolade: kakao zrna, kakao maslac, šećer, vanilija i druge moguće komponente te mogućnosti njenog modeliranja.
U okviru Znanstvenog dana prikazan je proces mikropropagacije što je biotehnološka tehnika koja se koristi za brzo i učinkovito umnožavanje biljaka putem in vitro procesa. Ta metoda omogućava proizvodnju velikog broja identičnih biljaka iz vrlo malih dijelova biljke, kao što su stanice, tkiva, organi ili čak pojedinačni dijelovi korijena, stabljike, lista ili pupoljka.
Prikazani su procesi izrade ćuptera, DNA ekstrakcije, stanične diobe, prepariranje kukaca, kolekciju gljiva, organoleptike maslinovih ulja, konzerviranje biljaka, izrade zdravih obroka i utvrđivanje idealne težine, te nutricionistička savjetovanja.
Prikazan je proces kompostiranja i različiti tipovi tla, te njihovo klasificiranje i metode analize.
„Sve ovo radimo kao bi pokazali višestruku uporabi prirodnih proizvoda u različite namjene, uputili na očuvanje prirode, te na kraju zaokružili priču video uradcima studenta na temu kružne ekonomije sa naglaskom na ‘zero waste’ proizvodnju. Za razliku od tradicionalnog linearnog modela ekonomije, koji slijedi princip ‘uzmi-proizvedi-odbaci’, kružna ekonomija nastoji stvoriti zatvoreni krug u kojem se resursi koriste što je duže moguće, a otpad se minimizira. Glavna svrha kružne ekonomije je očuvanje resursa, smanjenje onečišćenja, te smanjenje negativnih utjecaja na okoliš“, priopćeno je s Agronomsko i prehrambeno-tehnološkog fakulteta./HMS/