Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je danas da je svako nasilje neprihvatljivo te poručio da Hrvatska ne može i ne smije postati društvo koje će tolerirati brutalnost, komentirajući snimku premlaćivanja stranog državljanina u Rijeci koja se proširila društvenim mrežama.
Božinović je rekao kako policiji dosad nije bila poznata videosnimka događaja te da bi upravo ona mogla pomoći daljnjem kriminalističkom istraživanju.
„Oštećeni pomorac je uz pratnju zapovjednika prijavio to djelo, međutim onda su oni otplovili dalje tako da je ovo jedan novi moment i sada policija možda može još kvalitetnije provoditi ovo kriminalističko istraživanje”, rekao je Božinović.
Što se dogodilo?
Podsjetimo, Društvenim mrežama i WhatsApp grupama od sinoć se širi nova snimka brutalnog premlaćivanja stranca u Hrvatskoj.
Kako doznaje Index, snimka na kojoj više mladića brutalno mlati stranca nastala je u Rijeci 1. veljače. Neslužbeno smo doznali da je napadnut 23-godišnji Sirijac, zaposlenik brodarske kompanije koji je u Rijeku stigao teretnim brodom. Mladić je u napadu, kako je danas objavila policija, zadobio teške ozljede, a napadači su mu ukrali i 200 eura.
Snimali brutalno premlaćivanje: “Nemoj da nam umre”
Na videu, kojeg je po svemu sudeći snimio iz skupine napadača, se vidi kako mladići u društvu djevojaka brutalno tuku stranca koji ne pruža gotovo nikakav otpor. Cipelare ga na podu i više puta udaraju u glavu. U jednom trenutku mu jedan od napadača s obje noge skače na prsa. Na tlu se vidi puno krvi.
Na snimci se mogu razaznati dva ženska glasa, od kojih se jedan smije. Dok mladići žrtvu u jednom trenutku okreću na bok, čuje se kako jedan od mladića dobacuje: “Samo nemoj da nam umre”. Ta rečenica jasno dokazuje da su napadači bili itekako svjesni težine svojih postupaka i fatalnih posljedica koje su mogli prouzročiti.
Djevojke se smijale, netko govori: “Ovo je Europa”
Kad muški dvojac prestao s batinanjem i cipelarenjem, na nepomičnog muškarca nasrnule su i djevojke te ga nastavile udarati nogama.
Iz vike na snimci može se razaznati kako djevojke tvrde da je napadnuti muškarac prethodno udario njihovu prijateljicu. U jednom trenutku i jedan od mladića žrtvi poručuje da je “ovo Europa” i da se ovdje “ne tuku žene”. Odmah nakon toga, jedna od djevojaka govori napadaču da baci žrtvin mobitel u more, što je on na kraju i učinio.
Sirijac prijavio napad
Pretučeni Sirijac je nakon napada prvo otišao u Hitnu pomoć, a napad je potom prijavio i policiji, koja istražuje slučaj. Kako doznajemo, zasad sumnjaju da je skupina mlađih osoba napala pomorca u trenutku dok je šetao riječkom rivom te kako bi ga opljačkali.
Index se o ovom slučaja i službeno obratio riječkoj policiji, koja je nedugo zatim objavila priopćenje na svojim web stranicama.
Policija: Nismo znali za snimku
Nakon što se društvenim mrežama proširila brutalna snimka premlaćivanja iz Rijeke, oglasila se policija koja tvrdi da do sada nije znala da video postoji.
Kako navode u priopćenju, utvrđeno je da snimka datira iz noći s 31. siječnja na 1. veljače ove godine, kada su nepoznati napadači presreli, pretukli i opljačkali 25-godišnjeg stranog državljanina, pomorca na stranom brodu.
Napadnuti mladić tada je ostao bez mobitela i novca, a događaj je odmah prijavljen policiji te je tada pokrenuto kriminalističko istraživanje zbog razbojništva i nanošenja teških tjelesnih ozljeda.
Policija: Nije bilo videonadzora, a napadnuti pomorac nije znao točno mjesto napada
Iz policije navode kako snimku nisu vidjeli ranije jer lokacija iživljavanja nije pokrivena javnim videonadzorom, a niti je pretučeni pomorac zbog šoka mogao sa sigurnošću policiji pokazati točno mjesto napada.
Nesretnom strancu je prva pomoć pružena u bolnici, a odmah nakon podnošenja kaznene prijave otplovio je s ostatkom posade iz riječke luke, dok policija sada nastavlja intenzivnu potragu za napadačima. /HMS/














