Problemi u funkcioniranju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine dodatno su eskalirali nakon što je predsjednica Suda Seada Palavrić navršila 70 godina života, čime je prema Ustavu ispunila uvjete za odlazak u mirovinu.
Unatoč tome, prema internim pravilima Ustavnog suda, ona može nastaviti obavljati dužnost dok se ne imenuje njezin nasljednik, što stručnjaci smatraju protuustavnim.
Od formiranja Ustavnog suda BiH, suci su po navršetku 70 godina redovito odlazili u mirovinu, no ove je godine Sud svojim pravilnikom o radu uveo praksu prema kojoj suci ostaju na funkciji dok ne bude imenovan njihov nasljednik. Profesor Mato Tadić, bivši predsjednik Ustavnog suda BiH, naglasio je kako se pravilima može uređivati rad i postupanje suda, no ne i mijenjati ustavne odredbe o odlasku u mirovinu. „Pravilima ne biste mogli mijenjati ustavne odredbe. Pravilima se regulira postupak rada, rad na predmetima, komuniciranje sa strankama,“ rekao je Tadić za RTV HB.
Sličan stav zauzima i profesor ustavnog prava Nurko Pobrić, koji smatra kako je pravno upitno oslanjati se na mišljenje Venecijanske komisije koja je smatrala da bi se funkcioniranje Ustavnog suda moglo osigurati ovakvom odredbom, no to mišljenje nije obvezujuće. „Venecijanska komisija je dala savjetodavno mišljenje za kontinuitet suda, no ono nije pravno obvezujuće,“ rekao je Pobrić za RTV HB.
Republika Srpska i dalje blokira imenovanje dvoje novih sudaca, inzistirajući na povlačenju stranih sudaca iz Suda. Savjetnik predsjednika Republike Srpske, Ognjen Tadić, oštro je kritizirao ostanak Seade Palavrić na funkciji: „Da je BiH država, portir bi je zaustavio i pitao kod koga ide,“ rekao je Tadić, sugerirajući kako je njezin ostanak protuustavan.
Profesor Radomir Lukić također je izrazio zabrinutost, nazvavši ovakvu praksu uzurpacijom nadležnosti.
Podsjetimo, tijekom predsjedanja Mate Tadića, Ustavni sud BiH 2022. odbio je prijedlog o produženju mandata sucima ako se ne izaberu nasljednici, ocijenivši to neustavnim.
Profesor Pobrić ističe kako su nadležni organi u Federaciji BiH bili pravodobno obaviješteni o uvjetima za odlazak Seade Palavrić u mirovinu, no nisu poduzeli odgovarajuće korake. “Znali su kad ističe mandat i mogli su na vrijeme imenovati nasljednika,” rekao je Pobrić.
Ako proces imenovanja potraje, Ustavni sud BiH mogao bi ostati u nepotpunom sazivu, dok bi odluke donosila predsjednica Palavrić, čime bi se narušilo ustavno načelo sudske neovisnosti, što u pravnim krugovima ocjenjuju kao tipičnu situaciju za Bosnu i Hercegovinu./HMS/