Nakon potpisivanja Ugovora između Bosne i Hercegovine (BiH) i Republike Hrvatske o graničnim prijelazima medijima se obratila predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto.
Krišto i premijer Hrvatske Andrej Plenković održali su danas sastanak u Sarajevu, gdje je upriličeno potpisivanje.
Na samom početku obraćanja Krišto je istaknula da joj je zadovoljstvo biti domaćin jednom ovakvom susretu.
“Plenkovićev dolazak i kontinuirana podrška svemu što činimo u BiH je dokaz naših dobrih međusobnih partnerskih, ali i prijateljskih odnosa. To je mnogo puta vidljivo kroz razne projekte iz oblasti zdravstva, infrastrukture i kulture”, istaknula je Krišto.
Navela je kako su ona i Plenković razgovarali o mnogim temama.
“Između ostalog, Vlada Republike Hrvatske uvijek je bila podrška BiH na njenom putu ka EU sa svim izazovima s kojima smo se nalazili pa i danas kada smo razgovarali informirala sam ga što to čini Vijeće ministara u okviru svojih nadležnosti”, kazala je Krišto.
“Spomenuli smo druge izazove unutar BiH, ja ću napomenuti pitanje Izbornog zakona koje trebamo riješiti prije svega radi nas u BiH i obveza na EU putu. Želim naglasiti dokument kojem ste svjedočili danas, on je vrlo važan za nas. Potpisivanje međudržavnog sporazuma je dokument od važnosti za promet roba i naše odnose, za konkurentnost unutar privrede. Ovaj dokument nije samo formalan, on je jedan sadržajan dokument”, kazala je Krišto.
Naglasila je i da ćemo sada umjesto dva imati pet graničnih prijelaza za kontrolne preglede koji podliježu svim inspekcijskim nadzorima.
“Tim prijelazima će prometovati roba koja podliježe svim nadzorima”, poručila je Krišto.
Na pitanje novinara o Dejtonskom uređenju Bosne i Hercegovine i njenom eventualnom preuređenju Krišto je kazala kako Hrvatska kao potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma ima obvezu i odgovornost da brine za poziciju hrvatskog naroda u BiH.
Stava je da je Dejtonskim mirovnim sporazumom BiH uspostavljena na nepravednoj osnovi, naglašavajući izbor člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda.
“Svakodnevno imamo izazove zbog legitimne pozicije hrvatskog člana Predsjedništva BiH, četiri puta se pozicija uzurpirala i to onemogućava hrvatskom narodu da djeluje unutar institucije da djeluje i štiti svoja prava. Nepravda se treba otkloniti u interesu funkcionalnosti i europskog puta BiH. Ovakva pozicija stvara nepovjerenje i otežano donošenje odluka”, kazala je Krišto. /HMS/














