Nakon što je zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Suada Halilović zatražila hitnu reakciju nadležnih institucija zbog odlaganja otpada u Vrapčićima kod Mostara, inspektorica za okoliš Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a Mirsada Gološ obavila je nadzor te u svom nalazu zatražila hitnu obustavu daljnjeg deponiranja otpada na toj lokaciji.
U dopisu upućenom direktorici Federalne uprave za inspekcijske poslove, Halilović navela je da se od jutarnjih sati na lokalitetu u neposrednoj blizini jezera Vrapčići, na udaljenosti od oko 50 metara od jezera, vrši privremeno odlaganje otpada, što je, kako ističe, uslijedilo nakon požara u ponedjeljak na deponiji Uborak.
“Postoji ozbiljna sumnja da se ovakvim postupanjem krše važeći zakonski i podzakonski propisi iz oblasti zaštite okoliša, upravljanja otpadom i zaštite voda, te da postoji rizik od ugrožavanja okoliša, zdravlja stanovništva i prirodnih resursa“, navela Halilović u zahtjevu, u kojem je tražila hitan izlazak inspekcije na teren, utvrđivanje činjeničnog stanja, poduzimanje mjera u slučaju nepravilnosti te obavještavanje o nalazima i mjerama.
U međuvremenu je inspektorica za okoliš Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a Mirsada Gološ obavila inspekcijski nadzor te je u nalazu, koji je dostupan medijima, konstatirala da je 23. lipnja na lokaciji u Vrapčićima gradsko komunalno poduzeće istovarilo oko 11 kamiona, odnosno približno 115 tona komunalnog otpada, te ga deponiralo na prostoru betonskog bazena u blizini akumulacije HE Mostar.
U svom nalazu inspektorica je zatražila hitnu reakciju, te naložila obustavu odlaganja otpada i poduzimanje mjera radi sprječavanja daljnjeg zagađenja i mogućeg curenja štetnih voda u akumulaciju.Također se navodi da će se navedeni predmet proslijediti vodnim inspektorima na daljnje postupanje.
Podsjećamo, Gradski stožer civilne zaštite Mostara ranije je donio odluku o korištenju ove lokacije kao privremene pretovarne postaje. /HMS/











