Fotoilustracija: Zapad.ba

DRUGI PIŠU Ljiljani i Zmajevi zajedno ne idu – osim u identitetskom košmaru

S približavanjem Svjetskog prvenstva u nogometu u prvi plan ponovno dolaze dvije stvari koje obilježavaju navijačku scenu BiH reprezentacije: naziv “Zmajevi” i zastava s ljiljanima. Naziv “Zmajevi” povezuje se s Husein-begom Gradaščevićem, poznatim kao “Zmaj od Bosne”, koji se u 19. stoljeću borio prvenstveno za očuvanje privilegija muslimanske vlastele u Bosni i protiv reformi Osmanskog Carstva koje su smanjivale moć muslimanskog plemstva, a istovremeno povećavale prava kršćana. Njegov ustanak nije bio motiviran religijskom mržnjom prema kršćanima, već obrambenom reakcijom privilegirane muslimanske elite protiv centralizacije i socijalnih reformi, piše portal Zapad.ba.

S druge strane, zastava s ljiljanima nosi drugačiju simboliku: historijski je povezana s bosanskim kraljevstvom, a ljiljani su u osnovi kršćanski simboli križa. Ipak, danas upravo muslimani Bošnjaci grle ovaj simbol kao dio navijačkog identiteta, što stvara fascinantnu situaciju u kojoj se dva različita identiteta spajaju u jednom vizualnom znaku: s jedne strane bošnjačko-muslimanski herojizam i simbol otpora kroz Gradaščevića, a s druge strane historijska kršćanska tradicija ljiljana.

Ovaj kontrast jasno pokazuje složenost identiteta u Bosni i Hercegovini: simboli koji u historiji imaju jasno različita značenja danas se reinterpretiraju u modernom kontekstu, pa isti simbol može predstavljati etničko-religijski identitet jedne zajednice i istovremeno nositi historijske konotacije koje sežu izvan nje. U navijačkoj kulturi Zmajeva ovo stvara višeslojni narativ, gdje se bošnjačko-muslimanska identifikacija i historijski simbol ljiljana stapaju, unatoč njihovoj različitoj izvorišnoj simbolici./HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje