VIDEO BUHAČ: Znanje i istraživanja pretvoriti u konkretne razvojne projekte

Ured predsjednice Vlade HNŽ organizirao je u sklopu Međunarodnoga sajma gospodarstva Mostar, okrugli stol pod nazivom “Javne politike i znanost kao pokretač razvitka poduzetništva i lokalnih zajednica”.

Događaj je okupio predstavnike akademske zajednice, javne uprave, gospodarskoga sektora i lokalnih zajednica u strukturiranom dijalogu o konkretnim mehanizmima transfera tehnologije i znanja prema poduzetništvu i lokalnomu razvitku.

Riječ je o aktivnosti u okviru projekta Povezani za rast: Zračna luka Mostar kao katalizator poduzetništva i prosperiteta hrvatske zajednice u BiH, podržanoga od Ministarstva gospodarstva Republike Hrvatske i programa potpore Hrvatima u BiH u svrhu poticanja razvitka lokalnih zajednica.

Predsjednica Vlade HNŽ Marija Buhač kazala je kako se kroz okrugli stol želi otvoriti dijalog između kreatora javnih politika, akademske zajednice, poduzetnika i lokalnih zajednica i doći do konkretnih rješenja odnosno modela suradnje koji će znanje i istraživanja pretvoriti u konkretne razvojne projekte.

– U posljednjih nekoliko godina primjetan je porast istraživačkih kapaciteta u našoj županiji i susjednim područjima. Privatni sektor ubrzano se osuvremenjuje i traži stručne partnere za digitalizaciju i razvoj. Istodobno, EU otvara širok raspon financijskih instrumenata kroz Plan rasta, IPA, Interreg, Horizon, što su prilike koje trebamo iskoristiti – poručila je Buhač.

Cilj je uspostaviti praktične modele suradnje kroz zajednička istraživanja, pilot-projekte, studentsku praksu i primjenu EU financijskih instrumenata, s izravnim učinkom na lokalne zajednice i gospodarski razvitak HNŽ.

Hrvoje Mikulčić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu kazao je kako se želi doprinijeti tome da dolazi do inovacija i gospodarskog razvoja lokalnih sredina.

– Zadovoljni smo što je HNŽ s nama dobila Horizon projekt gdje se uključujemo u ‘kremu’ europskih razvojnih projekta koji slijede i potiču inovaciju i nadamo se da ćemo nastaviti u tom smjeru i dalje – naglasio je.

Marko Odak sa Sveučilišta u Mostaru također je ustvrdio kako je ključno povezati znanost, javni sektor i gospodarstvo u jedan jedinstven razvojni okvir.

Sudionici su radili u dvije fokus skupine, prvoj posvećenoj tehničkim kapacitetima, prostornomu razvitku i inovacijama, s naglaskom na digitalizaciju, turizam i zrakoplovnu industriju, i drugoj usmjerenoj na gospodarski razvitak, EU financijske instrumente i potporu poduzetnicima, start-upovima i studentima./Fena/HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje