Samo Donald Trump u ovom trenutku može pomiriti zaraćene strane u Ukrajini, poručio je jutros u Bruxellesu američki ministar obrane Pete Hegseth, koji sudjeluje na sastanku ministara obrane NATO-a. Na sastanku sudjeluje i hrvatski ministar obrane Ivan Anušić, koji je poručio da pregovori o završetku rata u Ukrajini moraju završiti pravednim mirom i da se ne smije dopustiti da iziđe Rusija kao pobjednik nakon tri godine razaranja.
Jučer je bio težak dan za Ukrajinu nakon što je Trump telefonski razgovarao s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i objavio da su složili da njihovi pregovarački timovi odmah počnu pregovore i da će o njihovu razgovoru informirati ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, s kojim je potom također telefonski razgovarao.
Nešto prije toga Hegseth je u sjedištu NATO-a u Bruxellesu rekao da povratak Ukrajine na granice od prije 2014. nije realističan te da američka vlada ne vidi članstvo Kijeva u NATO-u kao rješenje za kraj rata.
Osim toga, za provedbu mira bile bi zadužene europske i druge snage koje bi djelovale izvan okvira NATO-a. U njima ne bi bilo Amerikanaca.
Ukrajina traži da se Rusija povuče s osvojenih teritorija te želi članstvo u NATO-u ili slične sigurnosne garancije koje će je štititi od budućih napada Rusije.
Hegseth: Ovo sigurno nije izdaja
Hegseth je danas poručio kako se ne radi o izdaji.
– Ovo sigurno nije izdaja. Kao što sam rekao saveznicima jučer – prepoznajemo višegodišnju nevjerojatnu predanost i ni jedna zemlja, kao što je istaknuo predsjednik Trump, nije preuzela veću predanost ukrajinskoj misiji od Sjedinjenih Američkih Država, i to u iznosu od 300 milijardi dolara! Dakle, SAD je uložio u stabilizaciju crta bojišta nakon agresije Rusije. Nema tu izdaje, rekao je.
Saveznike su iznenadili najavljeni potezi iz Washingtona, iako su i ranije stizali signali o promjeni smjera američke administracije pod Trumpom vezano uz Ukrajinu.
A u Bruxellesu smo jutros čuli neke snažne poruke – recimo, francuski ministar obrane Sébastien Lecornu rekao je kako je sada ovime budućnost NATO-a dovedena u pitanje, kao što je i pitanje hoće li savez u budućnosti ostati najsnažniji vojni savez na svijetu.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius rekao je kako je razočaran što se Trump odrekao ukrajinskog teritorija i članstva u NATO-u i prije nego su počeli pregovori te kako je o tome trebalo razgovarati tek kada se dođe za taj stol, dok je britanski ministar John Healey ponovio ono što i mnogi govore – kako se o Ukrajini ne smije pregovarati bez Ukrajine.
A svi oni slažu se kako i Europa treba biti uključena u mirovne pregovore za Ukrajinu.
Rutte: Ukrajina mora biti u najboljoj mogućoj poziciji
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte, međutim, nije se htio izričito izjašnjavati, odnosno otvoreno govoriti što misli o Trumpovim potezima, nije htio ni kritizirati Sjedinjene Američke Države, što je donekle i razumljivo.
Ruttea je jedna novinarka pitala smatra li da je telefonski razgovor Trumpa i Putina početak mirovnih pregovora.
– Jasno ostavlja dojam da je to bio uspješan telefonski poziv. Svi želimo mir u Ukrajini. Očito se moramo pobrinuti da Ukrajina bude u najboljoj mogućoj poziciji. Ključno je da kada se postigne mirovni sporazum on i traje, da Putin zna da je ovo kraj i da više nikada ne može pokušati zauzeti komad Ukrajine. Dakle, to mora biti dio tih pregovora. I nema sumnje da je to također na umu predsjednika Trumpa i američkog tima, rekao je Rutte./HMS/