HRVATSKA – AZERBAJDŽAN 2:1 Golčina Kramarića za preokret Hrvatske

Hrvatska je pobjedom krenula u borbu za Euro 2020. – s 2:1 slavila je protiv Azerbajdžana, reprezentacije koju vodi Nikola Jurčević, piše Index.hr.

Gosti su poveli golom Šejdajeva u 19. minuti. Izjednačio je Barišić u 43. minuti, a gol odluke zabio je sjajni Kramarić deset minuta prije kraja.

U prvih pola sata svjetski doprvak nije znao gdje je protiv 108. reprezentacije svijeta

Svjetski doprvak je u ovaj susret protiv 108. reprezentacije svijeta ušao kao apsolutni favorit, ali u prvih pola sata ničim to nije opravdao. Zbunjena, nesigurna i preplašena Hrvatska nije bila ni sjena ekipe koja je ljetos u Rusiji igrala finale SP-a protiv Francuske. Skromni Azeri nisu previše respektirali Hrvatsku, krenuli su otvoreno i to im se isplatilo. Hrvatska je prvi šut u okvir imala tek u 35. minuti preko Kramarića, dok su gosti u istom periodu igre stvarali kaos u hrvatskoj obrani.

Šejdajev uništavao Ćaleta-Cara

Istureni napadač Azerbajdžana Šejdajev dva je puta pobjegao neuigranoj hrvatskoj obrani, prvi je put na lijevom krilu izmaknuo pozornosti Vide, prošao je Ćaleta-Cara i izašao sam pred Kalinića. Napadač Azerbajdžana mogao je birati gdje će šutirati, ali pogodio je u hrvatskog vratara. No pomoći nije bilo u 19. minuti.

Šejdajev je prošao po desnoj strani, neodlučni Ćaleta-Car dopustio mu je da se previše približi vratima, a kada je azerbajdžanski napadač ušao u kazneni prostor, uputio je iznenadni udarac, lopta je u čudnoj putanji preletjela loše postavljenog Kalinića i od grede se odbila u mrežu.

Barišić izjednačio u najboljem trenutku

Hrvatskoj je trebalo desetak minuta da se oporavi od šoka, a onda je uslijedio žestok pritisak koji je urodio izjednačenjem u 44. minuti. Prvi udarac u okvir gola Hrvatska je uputila u 36. minuti kada je Kramarić bio najviši u skoku na prvoj vratnici nakon ubačaja iz kuta, ali Garajev je uspio raščistiti s gol-linije. Najljepšu akciju u prvom poluvremenu Hrvatska je odigrala u 41. minuti, odličan trokut odigrali su Perišić, Rakitić i Barišić, uslijedio je odličan centaršut na koji je natrčao Modrić, ali njegov jak udarac glavom prohujao je pored vratnice.

Da se na poluvrijeme ne ode s neugodnim minusom, pobrinuo se Barišić. Hrvatska je u 44. minuti stigla do već osmog kornera koji je izveo Modrić, Perišić je nadvisio svog čuvara na prvoj vratnici i prebacio loptu u peterac, gdje je Ćaleta-Car pucao na gol, njegov pokušaj Agajev je uspio odbiti, ali samo na nogu Barišića koji je s metra zakucao loptu u mrežu.

Drugo poluvrijeme proteklo je u apsolutnoj dominaciji Hrvatske. Prvi je zaprijetio Kramarić u 48. minuti, no njegov pokušaj Agajev je uspio uhvatiti. U 56. minuti Modrić je izveo slobodni udarac iskosa s lijeve strane, lopta je padala u suprotne rašlje, no Agajev ju je krajnjim naporom uspio prebaciti preko grede u korner.

U nastavku dominacija Hrvatske i strašan gol Kramarića za pobjedu

Hrvatska je možda bila oštećena u 63. minuti kada je nakon još jednog kornera lopta stigla do Petkovića u petercu, napadača Dinama je gostujući branič Rahimov povlačio za dres, ali bugarski sudac Kabakov se nije oglasio. Iako povlačen, Petković je uspio uputiti udarac koji je na putu prema golu pogodio Kramarića.

U 73. minuti udarac s distance uputio je i Brekalo, Agajev je pokazao nesigurnost, ali Vlašić nije uspio dovoljno brzo reagirati na odbijenu loptu.

Igra na jedan gol u nastavku ipak je donijela pobjednički zgoditak. Lopta je stigla do Kramarića na lijevoj strani suparničkog kaznenog prostora, ovaj se lažnjakom oslobodio Mamadova i potom preciznim udarcem pogodio suprotni kut za olakšanje kako igrača na terenu, tako i navijača na tribinama.

Veliku priliku za povećanje prednosti propustio je Perišić u 87. minuti, Modrić je sjajno podvalio loptu iz slobodnog udarca, no Perišić, koji je utrčao u prazan prostor, slabo je zahvatio loptu koju ni Kramarić nije uspio skrenuti u gol.

Jedina dva kornera Azerbajdžan je imao u posljednjih pet minuta susreta, no obje gužve pred vratima Hrvatske okončane su povoljnim ishodom za Hrvatsku.

U drugom susretu 1. kola ove skupine Slovačka je u Trnavi svladala Mađarsku 2:0 (0:0), dok je Wales bio slobodan./HMS/