BAJKA SE NASTAVLJA Dinamo u osmini finala Europske lige

Utakmica koju je Zagreb, zajedno s Dinamovim navijačima, čekao 49 godina pretvorila se u veliko slavlje. Na ispunjenom maksimirskom stadionu hrvatski je prvak deklasirao češku Viktoriju i plasirao se u osminu finala Europske lige!

Dinamo je poveo u 15. minuti poslije fascinantne akcije: Petković je odigrao petom u srce protivničkog šesnaesterca, Olmo je loptu propustio kroz noge, a Oršiću je preostala – egzekucija. Maksimir je eruptirao…

Gol ”modrih” kao da je stigao prerano. Česi su zaposjeli loptu i teren. Ipak, do konkretnijih situacija u domaćem šesnaestercu nisu stigli.

Izostanak dvojice stožernih igrača obrane (Hejda, Hubnik) trener Viktorije Pavel Vrba nije uspio nadoknaditi. Feleričnost u igri posljednje linije češke momčadi najizravnije se očitovala u 33. minuti kada je na ubačaj Hajrovića (iz slobodnog udarca), Dilaver loptu dočekao glavom i proslijedio u mrežu. Dojam traljavosti češke obrane upotpunio je i vratar Kozačik. Njegova je intervencija posve izostala, jer se u kritičnom trenutku – okliznuo.

Drugi je pogodak dodatno učvrstio samopouzdanje Dinamove momčadi. Iako je posjed lopte ostao na strani Viktorije, ”modri” su zadržali kontrolu utakmice. Uzbuđenje na tribinama potaknuo je jedino rumunjski Mađar Istvan Kovacs kada je u 44. minuti isključio Dinamovog trenera Bjelicu.

Ništa se bitnije nije promijenilo niti u nastavku utakmice. Česi su imali loptu, a Dinamo (povremene) prigode. U takvoj konstelaciji odnosa na terenu bilo je očigledno da su ”modri” bliže pogotku od Viktorije.

Neminovnost se dogodila u 73. minuti. Česi su loptu poklonili Oršiću, uslijedila je munjevita kontra i Petković je snažnim udarcem pod gredu praktički riješio pitanje ukupnog pobjednika. Maksimirske tribine toga su trenutka doživjele ekstazu. Razumljivo. Posljednju pobjedu na proljeće u Europi Dinamo je ostvario davne 1967. kada je i osvojio Kup velesajamskih gradova.

Pobjedom protiv Viktorije, Dinamo se plasirao među (posljednjih) 16 klubova Europske lige, a sljedećeg će suparnika saznati u petak nakon ždrijeba u Nyonu.

Dinamo – Viktoria Plzen 3:0 (2:0)

Zagreb – Stadion u Maksimiru.

Gledatelja 27.000.

Uzvratna utakmica šesnaestine finala Europske lige: Dinamo – Viktoria Plzen 3:0 (2:0).

Sudac: Istvan Kovacs (Rumunjska) – 5,5.

Strijelci: 1:0 Oršić (15), 2:0 Dilaver (33), 3:0 Petković (73).

Žuti kartoni: Hajrović, Dilaver, Leovac, Olmo (Dinamo); Limbersky, Bakoš (Viktoria).

Crveni karton: Limbersky (drugi žuti) u 86. minuti.

U 44. minuti trener Dinama Nenda Bjelica udaljen je s klupe.

Najbolji igrač: Bruno Petković (Dinamo).

Dinamo (4-2-3-1): Livaković (-) – Moharrami (6,5), Theophile (6,5), Dilaver (7), Leovac (6,5) – Ademi (6,5), Šunjić (6,5) – Hajrović (6,5) (od 68. Moro -), Olmo (7), Oršić (7,5) (od 87. Gojak -) – Petković (8) (od 90. Andrić -).

Viktoria (4-2-3-1): Kozačik (5) – Havel (5) (od 74. Reznik -), Pernica (5), Limbersky (5), Kovarik (5) – Prochazka (6), Hrošovsky (6) – Kayamba (5,5), Horava (5,5) (od 57. Bakoš 5,5), Petržela (5,5) – Beauguel (5) (od 67. Chory -).