VIDEO/ SARAJEVO: Prosvjed pacijenata koji idu na dijalizu

Dijalizni i transplantirani pacijenti iz Federacije prosvjeduju ispred Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu zbog loših uvjeta dijalize i obustave transplantacija bubrega.

Oni na taj način još jednom žele upozoriti da su uvjeti liječenja bubrežnih bolesnika katastrofalni.

Nekoliko pacijenata se danas, kako su i najavili, isključilo s dijalize. Okupljeni očekuju da nadležni ispune njihove zahtjeve, među kojima je i održavanje hitne sjednice Vlade Federacije s jednom točkom dnevnog reda – Dijaliza i transplantacija u FBiH. U suprotnom, najavili su, ostaju na ulici.

“Život bez dijalize je za bubrežne bolesnike nemoguć”, kazao je Muhamed Kadrić koji kroz taj medicinski postupak prolazi već 20 godina.

Prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja Federacije BiH, 75 posto aparata za kemodijalizu ne zadovoljava zadane kriterije.

Ove godine je na Kliničkom centru u Tuzli obavljeno samo sedam transplantacija, dok u posljednjih 14 mjeseci na Kliničkom centru u Sarajevu transplantacija nije bilo.

Predsjednik Udruge dijaliznih i transplantiranih bolesnika FBiH Tomislav Žuljević ranije je istaknuo da ovi pacijenti zahtijevaju bolje uvjete na dijalizi i veći broj transplantacija.

“Svjesni smo da se ne može reći “sutra ćemo uraditi transplantaciju”, ali hoćemo odluke da će u roku od 30 dana nešto biti riješeno, tražit ćemo i imena osoba iz svih institucija koje će biti zadužene i tražit ćemo odgovor kako će zamijeniti dijalizne aparate jer ih skoro 75 posto nije za upotrebu. Dolazimo sa šatorima i nećemo ići dok ne dobijemo čvrsta obećanja”, upozorava Žuljević.

Izmjene Zakona o transplantaciji organa i tkiva u FBiH, koje su usvojene prije dvije godine, ostale su mrtvo slovo na papiru.

Pogledajte sve zahtjeve Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH upućenih prema Vladi:

Da NAREDI Kliničkom centar Univerziteta u Sarajevu da obnovi rad na transplantaciji organa.
Da NAREDI UKC Tuzla povećanje broj transplantacija.
Da s ravnateljem kliničkog centar u Mostaru sagleda mogućnost eksplantacije i transplantacije organa.
Za provođenje ovog zahtjeva odgovorni su Vlada F BiH, Ministarstvo zdravstva F BiH, i direktori kliničkih centara! Imenom i prezimenom
Rok 60 dana
Tražimo od direktora/menadžera kliničkih centara,kao i direktora drugih bolnica u kojima su imenovani transplantacijsko-eksplantacijski koordinatori, da narede istim da predano i ozbiljno rade svoj posao.
Ukoliko se to ne dogodi zahtijevamo smjenu Federalnog ministra zdravstva, direktora/menadžera kliničkih centara i svih koordinatora za transplantaciju organa u F BiH.
Rok 60 dana
Hoćemo poboljšanje uvjeta na kemodijalizama i zamjenu svih dotrajalih aparata u svim dijaliznim centrima u F BiH.
Tražimo da Vlada F BiH izvršiti pritisak na osnivače dijaliznih centara i pomogne oko zanavljanja aparata na dijalizi od kojih 75 % ne zadovoljavaju kriterije za upotrebu, te povećati broj stručnog kadra u HD centrima.
Za ovaj zahtjev odrediti odgovorne osobe: IMENA I PREZIMENA
Rok 60 dana
Tražimo od Vlade F BiH i Federalnog ministarstva zdravstva
Povećanje količine lijekova s esencijalne liste ( RENVELA; ZEMPLAR ) za dijalizne pacijente, te uvrštavanje na esencijalnu listu lijeka MIMPARA.
Tražimo da se kod javnih nabavki ne mijenja imunosupresivna terapija transplantiranim pacijentima kod kojih se prema dotadašnjim nalazima pokazala kao odgovarajuća.
Ako je potrebno, izmijeniti Zakon o javnim nabavkama kada je imunosupresivna terapija u pitanju.

/HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img