US OPEN: Nadal protiv Medvedeva za 19. Grand Slam trofej

Vlasnik 18 Grand Slam naslova 33-godišnji Španjolac Rafael Nadal i 23-godišnji debitant u Grand Slam finalu Rus Daniil Medvedev borit će se u nedjelju za pobjednički trofej na US Openu u New Yorku, nakon što su obojica u tri seta pobijedili svoje polufinalne suparnike.

Medvedev je prvi stigao do finala svladavši Bugarina Grigora Dimitrova sa 7:6 (5), 6:4, 6:3 za dva sata i 38 minuta, a potom su Nadalu trebale četiri minute manje za pobjedu od 7:6 (6), 6:4, 6:1 protiv Talijana Mattea Berrettinija.

Nadal se do svog petog finala na US Openu, a 27. na Grand Slam turnirima, plasirao bez da je bio suočen s ‘break-loptom’, iako je bio vrlo blizu gubitka prvog seta nakon što je propustio šest prilika za oduzimanje servisa.

Naime, 23-godišnji Talijan poveo je 4:0 u ‘tie-breaku’, a kod 6:4 imao dvije set-lopte. No, Nadal je u svom stilu nanizao četiri poena i osvojio prvi set.

Prvi ‘break’ je dočekao u sedmom gemu drugog seta, a kad je slomio Berrettinijev servis i u prvom gemu trećeg seta, bilo je samo pitanje koliko će brzo do kraja slomiti otpor 25. tenisača svijeta. Berrettini je u trećem setu uspio uhvatiti jedan gem.

U Medvedevu će Nadal imati suparnika koji je stigao do četvrtog uzastopnog finala na ovoljetnim sjevernoameričkim turnirima uz 20 pobjeda iz 22 meča.

Jedina dva poraza Medvedev je doživio od Nicka Kyrgiosa u finalu turnira u Washingtonu te od Nadala u finalu kanadskog Mastersa u Montrealu, gdje mu je Španjolac prepustio svega tri gema (6:3, 6:0) u njihovom prvom međusobnom dvoboju.

Rus je na US Open stigao kao pobjednik Mastersa u Cincinnatiju, a u New Yorku je postao prvi ruski finalist na Grand Slam turnirima još od 2005. godine i Marata Safina koji je tada osvojio naslov na Australian Openu pobijedivši u finalu Australca Lleytona Hewitta.

Finalni dvoboj tenisača na rasporedu je u nedjelju, s početkom u 22 sata po srednjoeuropskom vremenu, a osim za 2000 bodova, tenisači će se boriti i za pobjednički ček na 3,85 milijuna američkih dolara./H/HMS/