Foto: Fena

UDAR NA USTAV Izlaz iz krize vide u stvaranju građanske države i bosanske nacije

Na tridesetu godišnjicu Dejtonskog mirovnog sporazuma, (velikobošnjačka, op hms) udruga “Krug 99” odlučila je inicirati reformu Ustava Bosne i Hercegovine, potaknuta najvećom političkom i sigurnosnom krizom u zemlji od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, najavljeno je na press-konferenciji održanoj uoči današnje sesije o temi “Reformom Ustava na građansko-demokratskim principima izvjestan je izlaz iz permanentne krize“.

Udruga je najavila i da će cjelovit tekst predloženih principa ustavne reforme biti predočen javnosti idućeg mjeseca.

– Naša meritorna radna grupa već je pristupila definiranju principa reforme Ustava BiH na građansko-demokratskim principima koji su pouzdan izlaz iz permanentne i još složenije krize. Pri tome se polazi od najznačajnijih dokumenata Ujedinjenih nacija, internacionalnih deklaracija o ljudskim građanskim i političkim pravima, ključnih dokumenata iz europske pravne stečevine, vrijednostima liberalne demokracije. Bit će naglašena jednakopravnost svakog građanina Bosne i Hercegovine kao nositelja državnog suvereniteta, koja mora biti zajamčena osigurana i implementirana u svim aspektima društva. Definitivno, Bosna i Hercegovina mora biti država republikanskog tipa svih njenih građana, jednakog aktivnog i pasivnog biračkog prava, koji zajedno uz puno uvažavanje etničkih, vjerskih i kulturoloških raznolikosti, tvore bosansku naciju – kazao je na press-konferenciji uoči današnje sesije “Kruga 99” predsjednik te udruge Adil Kulenović, prenosi Fena.

Principi ustavne reforme polazit će, kako je kazao, od toga da je Bosna i Hercegovina suverena država sa svojim teritorijalnim integritetom i cjelovitošću, što proizlazi iz njenog, kako tvrdi Kulenović, hiljadugodišnjeg kontinuiteta. U ovim principima, narodi nisu nositelji državnog suvereniteta već građani Bosne i Hercegovine čiji suverenitet je neprenosiv i nepodjeljiv.

– Vjerujem da ćemo cjelovit tekst predočiti domaćoj i inozemsnoj javnosti kao i relevantnim političkim subjektima idućeg mjeseca – kazao je Kulenović.

Gost-uvodničar na sesiji, prof.dr. Enver Halilović, na press-konferenciji je kazao da je izmjena diskriminatornog, etnopolitičkog Ustava BiH građanskim demokratskim ustavom jedini put trajnog rješenja izgradnje političko-pravnog poretka Bosne i Hercegovine.

– U BiH je danas imamo sigurnosno-političku krizu. U datim odnosima rukovodstva Republike Srpske i državnih organa vlasti, radi se o klasičnom secesionnističkom državnom udaru na ustavno-pravni suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Suspendirani su: Ustav BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH, državna policijska agencija za istragu i zaštitu. To je školski primjer otcjepljenja jednog dijela teritorije od ostatka države, što je praktično secesionistički antidržavni sigurnosni akt – rekao je Halilović.

S druge strane, navodi on, zahtjev HDZ-a BiH za tzv. legitimno predstavljanje i izbor je separatistički zahtjev uime jednog naroda koji također, u nekoj fazi, može prerasti u sigurnosni problem. Politički predstavnici HDZ-a, članovi rukovodstva represivnih organa vlasti, ne podržavaju privođenje rukovodstva RS pred lice pravde, dodao je.

-U objema krizama u BiH, sigurnosno-političkoj i političko-sigurnosnoj, izravno su involvirane susjedne države Srbija i Hrvatska, potpisnice Daytonskog sporazuma, na osnovu njihovih tzv. specijalnih odnosa s entitetima BiH. One su svoje nacionalne interese u BiH, zaštitu dejtonskih nadležnosti RS, odnosno osiguranje tzv. legitimnih interesa Hrvata, internacionalizirale na sve adrese širom svijeta, kazao je Halilović.

Ratna etno-politička ideja dejtonskog ustava o tri etno-biološka naroda u BiH je službena, ustavno-pravna platforma permanentne bosanskohercegovačke političke krize postdejtonske Bosne. Ustav BiH situira narode u međusobnoj konfrontaciji i u njoj traži mehanizme njihove međusobne zaštite u međuetitetskom vetu, kaže Halilović također.

Po njegovom mišljenju, iz aktuelne sigurnosno-političke krize ne može se trajno izaći na mehanizmima etničko-entitetskog ustava BiH i rada državnih institucija izgrađenih na etničkom principu.

– To potvrđuju i pokazuju smjena Prlića, na jednoj, kao i Poplašena i Šarovića, na drugoj strani. Umjesto njih, nakon njihovih smjena, na istim projektima danas rade i djeluju Čović i Dodik – kazao je.

Državni aministrativno-institucionalni organi vlasti – sud, policija, Oružane snage BiH nisu konstituirani niti rukovodno niti u strukturi zaposlenih na funkcionalnim principima rada i sposobnosti izvršavanja poslova zbog kojih postoje.

– Imajući u vidu presude Internacionalnog krivičnog suda u Haagu o karakteru rata u BiH 1992-1995., njegove presude o dva udružena zločinačka poduhvata, današnju praksu funkcioniranja BiH na Daytonskom ustavu, šest presuda Europskog suda za ljudska prava, presude Ustavnog i drugih sudova u BiH, aktuelnu političko-sigurnosnu situaciju u zemlji, smatramo da je izmjena diskriminatornog, etno-političkog Ustava BiH građanskim demokratskim ustavom, jedini put trajnog rješenja izgradnje političko-pravnog poretka Bosne i Hercegovine i stvaranja sigurnosti za sve njene građane i samu državu – zaključio je ovaj uvodničar na pres-konferenciji održanoj uoči redovitee sesije „Kruga 99“.

Drugi uvodničar, prof.dr. Šukrija Bakšić, kazao je da zbog konstantne prakse neprovođenja, deklarativno priznata ustavna načela nisu doživjela punu afirmaciju ni u sadržajnom smislu ni u pogledu primjene te nisu ispunila zadatak koji imaju u savremenom ustavnom pravu – da izgrade demokratsko društvo.

– Radi se zapravo o načelima koji su temelji državne zgrade, načelo vladavine prava iz kojeg se izvodi princip ustavnosti i zakonitosti, građanskog suvereniteta, podjele vlasti kako u horizontalnom tako i u vertikalnom pogledu, te je naš današnji cilj da u razgovoru, naše članove ali i širu javnost podsjetimo na značaj ovih načela i njihove dosljedne primjene jer samo na taj način smo uvjereni da se može izgraditi savremeno, prosperitetno bosanskohercegovačko društvo i njegova država – rekao je Bakšić./Fena/HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

10 odgovora

  1. Hoće li se, vezano za “hiljadugodišnji kontinuitet” priznavati i šerijatsko pravo kao temelj osnivanja vakufa Lakišića harema?
    Hoćemo li od rimskog pape preuzeti i pravo na bosansko kraljevstvo koje mu je predala bosanska kraljica Katarina Kosača Kotromanić?
    Treba li nastaviti kontinuitet Titine Socijalističke Republike BiH sa tri naroda Hrvatima, Srbima i Neopredijeljenim muslimanima i nacionalnim paritetom u svim strukturama?
    Ili ćemo pokušati napraviti bosanski sandžak samo sa građanima Bošnjacima (muslimanima), što nije uspjelo ni Osmanskom Carstvu?

  2. Dobar prijedlog.Bosna treba da bude građanska država svih njenih građana i da se uvede bosanska nacija, po ugledu na SAD.Podržavam prijedlog intelektualaca, posebno prof.dr. Envera Halilovića.Sva i ista prava svim građanima BiH uz poštivanje njihovih vjerskih opredjeljenosti.

    1. Vi pothurčeni ste stvarno jedna zanimljiva bagra. Treba vas znanstveno proučavat da se sazna kako jedno ljudsko biće može bit tolko prevrtljivo, lažljivo i licemjerno.

    2. Ma postani i qrac, ako već i nisi! To je tvoja stvar, a zaboravi vlažne snove da ćeš to nekom drugom nametati! Konvertitstvo je tvoj lično izbor i druge u to ne miješaj!

  3. Hoće balije da kreče na suvo.E neće moći,sve to što navodite smo imali pa ste htjeli implementirati islamsku deklaraciju i sve ste razvalili.Samo tri entiteta i svako sebi.A vi i dalje baljezgajte o građanskoj BiH.

  4. Koliko samo mržnje u komentarima… Nikad mi neće biti jasno kako neko može prezirati vlastitu državu i kako mu može biti ispod časti da ga nazivaju po nazivu te iste države. Ako mogu druge države svijeta biti građanske i ne dijeliti se u nekakve entitete za svaki neki narod zašto baš BiH mora biti ta podijeljena banana
    država? Zašto dopuštamo da nas političari dijele kao ovce u torove, uporno inzistirajući da postoje neke nevjerovatne razlike između nas? Kako nam to nije ispod časti? Zajedno smo jači zato širimo ljubav, a ne mržnju!!!!!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje