TRUMP ODMAH NAPAO MACRONA: Buran početak NATO summita u Londonu

Donald Trump je frontalno napao francuskog predsjednika Emmanuela Macrona uoči sastanka na vrhu na kojemu će se obilježiti 70 godina osnutka NATO-a i zadao svađalački ton susretu saveznika koji se održava u napetim prilikama.

Obilježavanje godišnjice moglo bi proteći u ne tako svečanom ozračju s obzirom na neslaganja u vezi sa Sirijom i s financiranjem organizacije, a Emmanuel Macron je dolio ulje na vatru ocijenivši da je savez osnovan 1949. u stanju “moždane smrti”.

I prije službenih susreta u punom sastavu, u utorak navečer u Buckinghamskoj palači i u srijedu u luksuznom golferskom klubu u predgrađu Londona, američki predsjednik je kritizirao tu izjavu nazivajući je “veoma uvredljivom”.

To je “veoma, veoma zločesta izjava upućena 28 zemalja”, dodao je na tiskovnoj konferenciji u društvu NATO-ova glavnog tajnika Jensa Stoltenberga.

Trump: NATO nikome ne treba toliko koliko je potreban Francuskoj

Donald Trump je rekao da je “jako iznenađen” izjavom Emmanuela Macrona s kojim se treba sastati u utorak te dodao da je ona “veoma opasna” za Francusku.

“NATO nikome ne treba toliko koliko je potreban Francuskoj”, rekao je dodajući da Francuskoj, koja teškom mukom pokušava progurati reforme golemog državnog sektora, “ekonomski ne ide baš dobro”.

Usto je oštro kritizirao spremnost Francuske da oporezuje velike američke tehnološke kompanije. Trumpova administracija je već zaprijetila uvođenjem carina na francuske proizvode, među kojima na sir roquefort, jogurte i pjenušce.

Domaćin susreta, britanski premijer Boris Johnson, treba, rekao je njegov glasnogovornik, pozvati 29 zemalja da ostanu “ujedinjene kako bi se NATO mogao prilagoditi budućim izazovima”. No uvrede su počele pljuštati još prošlog tjedna.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je odgovarajući na Macronove izjave o NATO-u rekao: “Prvo preispitaj vlastitu moždanu smrt!”

Njihov je spor nastao u vezi s ofenzivom Ankare na sjeveroistoku Sirije o kojoj nije obavijestila druge članice Saveza. Dvojica predsjednika trebaju se u utorak poslijepodne sastati s Borisom Johnsonom i Angelom Merkel kako bi razgovarali o sirijskom sukobu.

Trump branio Irance, kritizirao Kinu, hvalio Johnsona

Osim tog potencijalno eksplozivnog sastanka, glavnom nepoznanicom summita smatra se stajalište Donalda Trumpa. Njegov prvi istup prije početka sastanka na vrhu odredio je smjer kojim će ići drugi sudionici u svojim istupima kao lani kad je kritizirao Angelu Merkel.

Osim napada na Francusku, Trump se u 52 minute pred novinarima dotaknuo većeg broja tema, braneći Irance “ubijene samo zato što su prosvjedovali” i bacio sumnju u nadu u trgovinski sporazum s Kinom rekavši da to može pričekati njegov eventualni reizbor sljedeće godine.

Donald Trump želi nastaviti pritisak na saveznike kako bi poštovali obvezu o 2-postotnom izdvajanju BDP-a za obranu do 2024.. Njemačku i ostale države koje izdvajaju manje nazvao je “delinkventima”.

Republikanski milijarder se treba sastati s britanskim premijerom, za kojeg je rekao da je “veoma sposoban”, ali je istaknuo da se ne želi “miješati u njegove izbore”. Ipak je opetovao da je sklon Brexitu kojega je britanski premijer glavni promicatelj.

Kim Jong Un “voli lansirati rakete”

Trump je u utorak rekao da još uvijek ima povjerenja u sjevernokorejskog vođu Kim Jong-una, ali primjećuje da Kim “voli lansirati rakete”.

“Zato ga zovem ‘Rocket Man'”, rekao je Trump novinarima za vrijeme susreta s glavnim tajnikom NATO-a u Londonu.

Nada se da će Kim denuklearizirati poluotok. “Saznat ćemo”, dodao je.

Sjeverna Koreja ispalila je dva projektila kratkog dometa u more sa svoje istočne obale prošlog tjedna. Najnovije testiranje smatra se pokušajem podsjećanja Sjedinjenih Država na skori kraj godine i rok do kojeg Washington treba pokazati fleksibilnost u zaustavljenim pregovorima o denuklearizaciji.

Sjeverna Koreja optužila je ranije u utorak SAD da pokušava odugovlačiti s pregovorima zbog američkih predsjedničkih izbora sljedeće godine.

Trump je također rekao da napreduju pregovori sa Sjevernom Korejom i Japanom o preuzimanju većih troškova za smještanje američkih vojnika u tim zemljama.

Sjeverna Koreja pristala je prošle godine platiti gotovo 500 milijuna dolara više za američku “zaštitu”, rekao je Trump i dodao da SAD traži preuzimanje dodatnih obveza.

“O tomu se može raspravljati. Može se ići u oba smjera, a imam argumente za oba”, odgovorio je Trump novinarima na upit je li smještanje američkih vojnika na korejski poluotok u američkom nacionalnom interesu.

“Ako ćemo to učiniti, onda se teret treba pravednije rasporediti”, rekao je Trump.

Planira se prosvjed pred Buckinghamskom palačom

Trumpovi kritičari planiraju se u utorak okupiti ispred Buckinghamske palače prije večernjeg banketa na kojemu će čelnike članica NATO-a ugostiti kraljica Elizabeta II.

Prosvjednici strahuju da će Britanija biti prisiljena uključiti Nacionalnu zdravstvenu službu (NHS) u liberalni trgovinski sporazum sa SAD-om koji Trump i britanski premijer Boris Johnson žele ojačati jednom kad Britanija izađe iz Europske unije.

Upitan brine li ga najava skupa, Trump je novinarima rekao da Washington s NHS-om “ne želi imati nikakve veze”.

Čelnik laburista Jeremy Corbyn u otvorenom pismu Trumpu zatražio je jamstva da se neće mijenjati cijene lijekova koje NHS plaća američkim farmaceutskim kompanijama.

Trump, koji je ranije kritizirao Corbyna i podržavao Johnsona, u utorak je rekao da bi mogao “surađivati s bilo kim” nakon britanskih izbora 12. prosinca./HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img