Volodimir Zelenski. Foto: Emilija Jefremova / Reuters

Trump i Zelenski danas potpisuju sporazum o mineralima

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski trebao bi se danas sastati s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i potpisati ključni sporazum o mineralima dok Kijev radi na ponovnom dobivanju potpore SAD u borbi protiv ruske invazije.

Gdje se nalaze ukrajinski minerali i što o sporazumu kažu stručnjaci?

Okvirni sporazum koji propisuje prihode koje će SAD imati od ukrajinskih prirodnih resursa u zamjenu za sigurnosna jamstva ima pravne praznine koje se moraju popuniti u budućim pregovorima, izjavila su četiri stručnjaka za Reuters dan prije sastanka čelnika zemalja u Washingtonu.

Nacrt sporazuma u koji je Reuters imao uvid opisuje stvaranje zajedničkog “Investicijskog fonda za obnovu” kojim upravljaju SAD i Ukrajina. Sadrži umirujući jezik, ali Sjedinjene Države ne nude Kijevu sigurnost za kojom žudi.

Očekuje se da će biti potpisan udanas kada se američki predsjednik Donald Trump sastane s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

Ugovorom je predviđeno da ukrajinska vlada u fond uplati 50% buduće monetizacije bilo koje imovine prirodnih resursa u državnom vlasništvu. No ne navodi iznose, rokove niti pojedinosti o upravljanju fondom.

Zelenski, koji je dobio milijarde dolara vrijedno američko oružje i moralnu potporu Bidenove administracije, suočava se sa znatno drukčijim stajalištem Donalda Trumpa. Republikanski predsjednik rekao je da želi brzo prekinuti trogodišnji rat, poboljšati odnose s Moskvom i nadoknaditi američki novac potrošen za potporu Ukrajini.

Trump je također zauzeo mnogo manje predano stajalište prema sigurnosti Europe, kojoj je SAD nezaobilazan partner od kraja Drugog svjetskog rata.

Promjena tona Sjedinjenih Država, najvažnijeg podupiratelja Ukrajine, izazvala je šok diljem Europe i potaknula strahove da bi Kijev mogao biti prisiljen na mirovni sporazum koji ide u prilog Rusiji.

Sporazum o mineralima o kojem se pregovaralo posljednjih dana otvorio bi ukrajinsko golemo rudno bogatstvo Sjedinjenim Državama, ali ne uključuje američka sigurnosna jamstva, što je razočaranje za Ukrajinu.

To daje Washingtonu pravo da nadoknadi dio troškova, odnosno milijarde dolara koliko vrijedi oružje koje je SAD isporučio Kijevu u sklopu investicijskog fonda za obnovu.

Prošlogodišnje izvješće Centra za strateške i međunarodne studije pokazalo je da je oko dvije trećine novca koji je Kongres izdvojio za Ukrajinu potrošeno u Sjedinjenim Državama.

Ukrajina se nada da će sporazum potaknuti Trumpa da podrži napore Kijeva da vrati teritorij koji je zauzela Rusija. Dogovor bi također mogao dobiti potporu republikanaca u Kongresu za novi krug pomoći ratom razorenoj zemlji.

Trump se posljednjih tjedana sukobio sa Zelenskim na daljinu, kritizirajući njegovo postupanje u ratu, nazivajući ga diktatorom i pozivajući ga da pristane na dogovor o mineralima.

Ali tijekom zajedničke konferencije za novinare s britanskim premijerom Keirom Starmerom u četvrtak, Trump je rekao: “Jesam li to rekao? Ne mogu vjerovati da sam to rekao.”

Trump je također istaknuo da se raduje susretu sa Zelenskim i pohvalio ukrajinsku vojsku za njezinu hrabrost.

– Vrlo naporno radimo na tome da se taj rat privede kraju. Mislim da smo dosta napredovali i mislim da ide prilično brzo, rekao je Trump.

– Ili će rat biti gotov relativno brzo ili uopće neće završiti, dodao je, ne navodeći pojedinosti.

Starmer je rekao da su on i Trump razgovarali o planu za postizanje mira koji je “čvrst i pravedan, koji će Ukrajina pomoći oblikovati i koji je podržan snagom da spriječi Putina da se vrati po još”.

Starmer je rekao da je Britanija spremna dati vojno osoblje na terenu koje će služiti kao mirovne snage “jer je to jedini način na koji će mir trajati”. Trump je izbjegao molbu Starmera za sudjelovanje SAD.

Prema sporazumu koji bi Trump i Zelenski trebali potpisati Ukrajina bi pridonijela 50% “svih prihoda ostvarenih budućom monetizacijom svih relevantnih prirodnih resursa u vlasništvu ukrajinske vlade” u fond za obnovu u zajedničkom vlasništvu i upravljanju Sjedinjenih Država i Ukrajine.

U sporazumu se ne navodi o kojoj je imovini riječ, ali se kaže da bi ona uključivala nalazišta minerala, nafte, prirodnog plina i drugih materijala koji se mogu vaditi, kao i drugu infrastrukturu kao što su LNG terminali i luke./HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje