Snažan potres pogodio je središnji dio Mjanmara te izazvao paniku u glavnim gradovima na tom području. Prema podacima EMSC-a, potres se osjetio i u Bangkoku, gdje su stotine ljudi u strahu izlazile iz zgrada nakon što su osjetile podrhtavanje tla.
Američki geološki institut (USGS) izvijestio je da je potres imao magnitudu 7,7 i dogodio se na dubini od 10 kilometara. Epicentar potresa bio je 17 kilometara od grada Mandalaya, prenosi Reuters.
High rise building in #Bangkok,Thailand , had completely collapsed due to the 7.7 magnitude earthquake that occurred near Mandalay, #Myanmar #แผ่นดินไหว pic.twitter.com/rfvC2yAW9X
— Asia News (@asianewsteam) March 28, 2025
Potres se dogodio 16 kilometara sjeverozapadno od grada Sagainga oko 14.20 po lokalnom vremenu, priopćio je USGS. U glavnom gradu Mjanmara, Naypyidawu, komadi krovišta padali su sa zgrada, javili su novinari AFP-a.
Ovaj snažan potres izazvao je zabrinutost među ljudima na cijelom području, a dodatne informacije o šteti i posljedicama očekuju se u idućim satima.
भूंकप से थाईलैंड में मेट्रो बनी डांसिग कार, लोग भी खुद को गिरने से रोकते दिखे#earthquake #Myanmar #แผ่นดินไหว #Breaking #Earthquake #Deprem #Bangkok #Thailand #MyanmarEarthquake #tnpnews pic.twitter.com/H1jUyzW74J
— TNP NEWS (@TNPNEWS1) March 28, 2025
Desetak minuta poslije slijedio je i drugi potres magnitude 6,4 prema Richteru.
– Počeli smo s pretragama i obilaskom Yangona kako bismo provjerili ima li žrtava i štete. Za sada nemamo nikakvih informacija, rekao je član mjanmarske vatrogasne službe za Reuters.
Jaki potresi relativno su učestali u toj zemlji
U Bangkoku su obustavljene neke usluge metroa. Tajlandski premijer Paetongtarn Shinawatra odmah je najavio sazivanje “hitnog sastanka”. Drugi potresi osjetili su i u kineskoj pokrajini Yunnan (jugozapad), javila je kineska agencija za potrese, koja je zabilježila potres magnitude 7,9.
Potresi su relativno česti u Mjanmaru, gdje se šest potresa jačine 7 ili više dogodilo između 1930. i 1956. u blizini rasjeda Sagaing, koji prolazi od sjevera prema jugu kroz središte zemlje. Godine 2016. potres magnitude 6,8 pogodio je drevnu prijestolnicu Bagan u središnjem dijelu zemlje i usmrtio troje ljudi.
U studenom 2012. potres jačine 6,8 stupnjeva prema Richteru pogodio je središnji dio zemlje, poginulo je 26 ljudi, a stotine su ozlijeđene. Slaba infrastruktura, neadekvatne zdravstvene usluge, posebice u ruralnim područjima, te nekontrolirani urbani razvoj učinili su stanovništvo naseljenih područja posebno ranjivim u slučaju prirodnih katastrofa, kažu stručnjaci./Hina/HMS/