Foto: Reuters

VIDEO Snažan potres magnitude 7,7 pogodio Mjanmar, u Bankoku se srušio neboder

Snažan potres pogodio je središnji dio Mjanmara te izazvao paniku u glavnim gradovima na tom području. Prema podacima EMSC-a, potres se osjetio i u Bangkoku, gdje su stotine ljudi u strahu izlazile iz zgrada nakon što su osjetile podrhtavanje tla.

Američki geološki institut (USGS) izvijestio je da je potres imao magnitudu 7,7 i dogodio se na dubini od 10 kilometara. Epicentar potresa bio je 17 kilometara od grada Mandalaya, prenosi Reuters.

Potres se dogodio 16 kilometara sjeverozapadno od grada Sagainga oko 14.20 po lokalnom vremenu, priopćio je USGS. U glavnom gradu Mjanmara, Naypyidawu, komadi krovišta padali su sa zgrada, javili su novinari AFP-a.

Ovaj snažan potres izazvao je zabrinutost među ljudima na cijelom području, a dodatne informacije o šteti i posljedicama očekuju se u idućim satima.

Desetak minuta poslije slijedio je i drugi potres magnitude 6,4 prema Richteru.

– Počeli smo s pretragama i obilaskom Yangona kako bismo provjerili ima li žrtava i štete. Za sada nemamo nikakvih informacija, rekao je član mjanmarske vatrogasne službe za Reuters.

Jaki potresi relativno su učestali u toj zemlji

U Bangkoku su obustavljene neke usluge metroa. Tajlandski premijer Paetongtarn Shinawatra odmah je najavio sazivanje “hitnog sastanka”. Drugi potresi osjetili su i u kineskoj pokrajini Yunnan (jugozapad), javila je kineska agencija za potrese, koja je zabilježila potres magnitude 7,9.

Potresi su relativno česti u Mjanmaru, gdje se šest potresa jačine 7 ili više dogodilo između 1930. i 1956. u blizini rasjeda Sagaing, koji prolazi od sjevera prema jugu kroz središte zemlje. Godine 2016. potres magnitude 6,8 pogodio je drevnu prijestolnicu Bagan u središnjem dijelu zemlje i usmrtio troje ljudi.

U studenom 2012. potres jačine 6,8 stupnjeva prema Richteru pogodio je središnji dio zemlje, poginulo je 26 ljudi, a stotine su ozlijeđene. Slaba infrastruktura, neadekvatne zdravstvene usluge, posebice u ruralnim područjima, te nekontrolirani urbani razvoj učinili su stanovništvo naseljenih područja posebno ranjivim u slučaju prirodnih katastrofa, kažu stručnjaci./Hina/HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje