Šef mađarske diplomacije: Ukrajina ne može ući u EU prije zemalja zapadnog Balkana

Ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijjarto odbacio je danas “ogroman pritisak” iz Brisela da se daje prioritet prijamu Ukrajine u Europsku uniju (EU), inzistirajući na tome da Ukrajina ne može postati članica prije zemalja zapadnog Balkana.

Govoreći na press-konferenciji s ministrom vanjskih poslova Sjeverne Makedonije, Szijjarto je upozorio da bi članstvo Ukrajine moglo potkopati EU ekonomski i sigurnosno, javlja Anadolija.

Odbacio je ideju da je Ukrajina bolje pripremljena za članstvo od zemalja zapadnog Balkana i nazvao takve tvrdnje “prostim besmislicama”.

Szijjarto je istaknuo kako Mađarska ostaje jedan od najjačih zagovornika proširenja EU na zapadni Balkan, tvrdeći da bi integracija regije ojačala stabilnost, vjerodostojnost i budućnost Europske unije.

“Buduća vjerodostojnost EU ovisi o tome hoćemo li konačno moći ispuniti obećanje o proširenju našim najbližim susjedima”, rekao je, istaknuvši da neke zemlje zapadnog Balkana čekaju desetljećima unatoč ispunjavanju ključnih uvjeta.

Šest zemalja zapadnog Balkana, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Kosovo, u različitim su fazama procesa pristupanja Europskoj uniji.

Crna Gora i Srbija trenutno su u službenim pregovorima. Albanija i Sjeverna Makedonija započele su pregovore 2022. Bosna i Hercegovina je dobila status kandidata 2022. godine, ali još nije otvorila pregovore. Kosovo je potpisalo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, ali još uvijek čeka status kandidata.

Szijjarto je također ukazao na dvostruke standarde EU. Dodao je da neke članice blokiraju pristupne pregovore Sjeverne Makedonije i ne suočavaju se s kritikama, za razliku od Mađarske, koja trpi kritike kada, kako je kazao, brani prava etničkih Mađara u ukrajinskoj regiji Transkarpati./HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje