S dužnosti smijenjen Hrvat u Derventi, držao zastavu za vrijeme posjete predsjednika Milanovića

Gradsko vijeće Dervente donijelo je Odluku o smjeni potpredsjednika skupštine Grada Marinka Nikolaša kojega su optužili da je odgovoran za posjetu predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića i dodjelu odličja 103. brigadi Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović u posjetu Derventi bio je 25. ožujka nakon čega su pojedine političke stranke sa srpskim predznakom ljutito negodovale zbog činjenice da je on tom prigodom uručio odličje brigadi HVO koja je 1992. godine sudjelovala u završnim bitkama za obranu Bosanske Posavine od srpske agresije.

Većina u Skupštini Grada Dervente predvođena Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika inzistirala je na tome da je za organiziranje Milanovićeve posjete odgovoran Marinko Nikolaš (SDP BIH – HS) kao jedan od dvojice  hrvatskih dužnosnika u Vijeću te lokalne zajednice (uz Marijana Kljajića iz HDZ-a BiH).

– Nikolašu najviše zamjeramo što je držao ratnu zastavu iako je znao da će to izazvati ogorčenje stanovnika Dervente, izjavio je Slavko Tomaš, predsjednik kluba zastupnika SNSD-a u gradskoj skupštini Dervente. Nikolaš je tijekom Milanovićeva boravka u Derventi držao zastavu Hrvatskog naroda u BiH sa stiliziranim hrvatskim grbom i trobojnicom.

Derventa je među općinama u BiH iz kojih su Hrvati gotovo u cijelosti prognani. Prema popisu stanovništva iz 1991. godine ondje su živjele 22.952 Hrvata ili 40 posto ukupnog broja stanovnika, dok ih je nakon ratnog etničkog čišćenja od strane Srba uz pomoć zločinačke JNA na popisu 2013. godine bio tek nešto više od 2000 ili 11 puta manje nego 1991. Odmah nakon zauzimanja Dervente, Srbi su u gradu i okolici počinili brojne ratne zločine. Ubili su veliki broj civila i zarobljenih branitelja grada. Hrvate i Muslimane su odveli u logore i zatvore, u kojima su ubijani i zlostavljani na najokrutnije načine, gonjeni na prinudni rad i kopanje rovova na bojišnicama, pri čemu su mnogi pogibali. Svu njihovu imovinu Srbi su opljačkali, a većinu kuća zapalili. Grad Derventu su granatiranjem gotovo sravnili sa zemljom. Sve katoličke i islamske vjerske građevine su potpuno uništili. Do temelja su srušili i najveću katoličku svetinju u Bosanskoj Posavini, crkvu Svetog Marka evanđeliste i samostan na Plehanu, koje su franjevci započeli graditi 1855. i uspjeli dovršiti u drugoj polovici 19. stoljeća. Crkva i samostan na Plehanu. Zbog takvih brojnih srpskih zločina počinjenih nad Hrvatima tijekom i između dva prošla rata, Derventa, Plehan i okolna Posavina u potpunosti su iseljena. Prije posljednjeg rata u Derventskom dekanatu Vrhbosanske nadbiskupije živjelo oko 50 000 vjernika, a danas ih nema ni tisuću.

Unatoč ovim činjenicama Branislava Borenovića iz Partije demokratskog progresa (PDP) iznio je inicijativu da se Milanovića proglasi nepoželjnim jer je predsjednik Republike Hrvatske stigao u Derventu „da odlikuje HVO, koji je rušio Derventu i ubijao naš narod.” Ovakva suluda izjava jednog političara koji je važio za umjerenog govori kako se u BiH nikada neće postići ni minimum konsenzusa o ratnoj prošlosti, jer činjenice su suprotne od onih koje iznosi Borenović./R. I./HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje