Rusija želi da se NATO odrekne svog obećanja iz 2008. godine da će Ukrajini dati članstvo u vojnom savezu pod američkim vodstvom te da Ukrajina pristane na neutralnost, izjavila je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.
– Članstvo Ukrajine u NATO za Rusiju je neprihvatljivo, ali jednostavno odbijanje da joj se pridruži također je sada nedovoljno za Moskvu – rekla je.
– Vrijedi napomenuti da odbijanje primanja Kijeva u NATO sada nije dovoljno. Savez mora odbaciti obećanja iz Bukurešta iz 2008. godine. Inače će ovaj problem nastaviti trovati atmosferu na europskom kontinentu – izjavila je Zaharova, odgovarajući na pitanje Reutersa.
Zaharova je kazala da se Ukrajina mora vratiti na poziciju svoje Deklaracije o suverenitetu od Sovjetskog Saveza iz 1990., u kojoj je navela da će postati trajno neutralna država i da neće sudjelovati u vojnim blokovima i ostati bez nuklearnog oružja.
– Ono što Ukrajina treba učiniti je da se vrati izvorima vlastite državnosti i slijedi slovo i duh dokumenata – izjavila je Zaharova.
– To bi bila najbolja garancija njene sigurnosti – kazala je, dodavši da ni članstvo u NATO ni zapadna intervencija “pod krinkom mirovnog kontingenta” ne mogu dati Ukrajini takvu sigurnost.
Na samitu u Bukureštu u studenom 2008. godine, NATO je objavio da će se i Ukrajina i Gruzija pridružiti vojnom savezu pod američkim vodstvom – ali im nije pružio nikakav raspored ili plan kako do toga doći.
Deklaracija je bila kompromis koji je prikrio pukotine između Sjedinjenih Država, koje su željele primiti obje zemlje, i Francuske i Njemačke, koje su strahovale kako bi to izazvalo antagonizam Rusije.
Rusija je više puta kao razlog za rat u Ukrajini navodila postsovjetsko proširenje NATO-a, a posebno NATO ambicije Kijeva.
NATO to odbacuje, tvrdeći da je to vojni savez koji posljednje tri godine pomaže Kijevu u borbi protiv ruske invazije. Predsjednik Vladimir Putin kaže da su Sjedinjene Države od kraja Hladnog rata arogantno ignorirale legitimnu brigu Rusije oko proširenja NATO-a, koji je stvoren 1949. kako bi osigurao kolektivnu sigurnost za grupu zapadnih zemalja protiv Sovjetskog Saveza.
Reuters je u studenom javio da je Putin otvoren za razgovor s Trumpom o mirovnom sporazumu o Ukrajini, ali isključuje bilo kakve veće teritorijalne ustupke i insistira na tome da Kijev odustane od ambicija da se pridruži NATO. /FENA/HMS/