Kako što pokazuje fotografija snimljena ovih dana u parku Zrinjevac procvjetale su Japanske trešnje u Mostaru. Nekada su to bile visibabe a godinama unazad u gradu na Neretvi Japanske trešnje su prvi vjesnik nadolazećeg proljeća. One redovito cvjetaju u veljači, usred zime, piše Hrvatski Medijski Servis.
Pitate se, otkud Japanske trešnje u Mostaru i što one simboliziraju? Bojan Spasojević iz Gradske uprave Mostara na projektu promocije, sadnje i distribucije japanskih trešanja u Mostaru radi već 16 godina zajedno s organizacijom “IPIL IPIL no KAI”.
– One za Japance imaju preveliku tradicionalnu vrijednost. Od šestog stoljeća postoji tradicija “Hanami” koju prakticiraju u Japanu, a ona se sastoji u gledanju cvjetova i zapažanju njihove ljepote i prolaznosti. Japanske trešnje u Mostaru prvi su put posađene 2006. godine, a po japanskom vjerovanju, svaka opala latica donosi mir na zemlju, tako da broj latica koji opadne u toku jedne godine je neki ekvivalent tome. Na području Mostara zasadili smo 220 japanskih trešanja – istaknuo je Spasojević.
Prošle godine u Mostaru je prvi put organiziran i Festival japanske trešnje. Sudionike događaja pozdravila je i rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH Narine Sahakyan, koja je kazala kako joj je drago što prisustvuje festivalu koji slavi život i koji održava japansku kulturnu tradiciju.
– Želim svima vama da uživate danas u ovom događaju, u ovom lijepom cvijeću i da provedete prekrasan proljetni dan slaveći život – poručila je tada Sahakyan.
Na festivalu su dodijeljene i zahvalnice za promociju japanske kulture i podršku širenju japanske trešnje sakura na području Mostara te nagrada učenicima osnovnih škola za natjecanje u crtanju.
Upriličena je i japanska ceremonija pripremanja čaja te zajednička sadnja stabla japanske trešnje u parku Zrinjevac.
Zanimljiv i raznovrstan program festivala svojim nastupima obogatili su i Hrvatska limena glazba te Mostarske mažoretkinje./HMS/