Povijesni svjetski naslov za nizozemske rukometašice

Nizozemske rukometašice prvi su puta postale svjetske prvakinje nakon što su u finalnom dvoboju u japanskom gradu Kumamotu svladali Španjolsku s 30-29 (16-13).

Nizozemke su u uzbudljivoj finalnoj utakmici slavile protiv Španjolki, koje također nemaju svjetski naslov, golom iz sedmerca Lois Abbingh šest sekundi prije kraja.

Nizozemke su vodile s 29-27 tri minute prije kraja, no napravile su u završnici čak tri tehničke pogreške u napadu, pa su Španjolke izjednačile na 29-29 i imale zadnji napad za zlato pola minute prije kraja. No, udarac Barbose brani nizozemska vratarica, a potom španjolska igračica Hernandez bespotrebno dobiva crveni karton i automatski je dosuđen sedmerac za Nizozemke, koji realizira Abbingh za veliko slavlje.

Kod Nizozemki su prednjačile Estavana Polman s 9 i Abbingh sa 7 golova, dok je Barbosa zabila 8 pogodaka.

Nizozemska sada ima po jednu zlatnu, srebrnu i brončanu medalju s tri zadnja SP-a, dok Španjolke imaju srebro i broncu.