U Vitezu je počeo Kamp medijske i digitalne pismenosti za mlade, prvi u nizu edukativnih kampova organiziranih u sklopu projekta Europske unije “Podizanje svijesti i znanja o medijskoj pismenosti među mladima”. Cilj ovog projekta je povećanje svijesti mladih o važnosti medijske i digitalne pismenosti te pružanje alata za pravilno snalaženje u suvremenom digitalnom okruženju.
Kamp je okupio 18 sudionica i sudionika iz cijele Bosne i Hercegovine, koji će tijekom naredna četiri dana kroz interaktivne radionice i praktične vježbe imati priliku steći znanja iz oblasti medijske, digitalne i naučne pismenosti, provjere činjenica i umjetne inteligencije.
Na otvaranju kampa nazočnima su se obratili Ferdinand Koenig, glasnogovornik i voditelj Odjela za komunikacije Europske unije u BiH, i Darko Brkan, izvršni direktor UG “Zašto ne”, koji su naglasili važnost kritičkog razmišljanja i medijske pismenosti u digitalnom dobu.
„Informacijsko okruženje se kontinuirano mijenja. Tehnološki napredak neće usporiti – nastavit će se, transformirajući način na koji stvaramo i konzumiramo informacije. Iako ovaj napredak donosi brojne koristi, on također otvara prostor za širenje dezinformacija. U takvom okruženju, ovladavanje medijskom i digitalnom pismenošću postalo je ključno. Postalo je od presudne važnosti da građani imaju vještine za kritičko ocjenjivanje sadržaja koji konzumiraju, jer on izravno utječe na odluke koje donose u svom životu. Istovremeno, ljudi nisu samo konzumenti, već su i kreatori sadržaja. Takva moć zahtijeva od njih da dijele i stvaraju sadržaj na odgovoran način“, izjavio je Ferdinand Koenig.
Kroz raznovrstan program koji uključuje predavanja i praktične radionice i vježbe, sudionici/e će imati priliku učiti od stručnjaka/inja iz oblasti komunikacija, medija i digitalne pismenosti: doc. dr. Lamije Silajdžić s Odsjeka za žurnalistiku/komunikologiju Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, Jelene Kalinić, biologinje, naučne novinarke i komunikatorice, doc. dr. Nasira Muftića s Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Emira Zulejhića, programskog koordinatora u UG “Zašto ne” i jednog od suosnivača portala za provjeru činjenica Raskrinkavanje.ba.
Poseban fokus bit će na provjeri činjenica, analizi kredibiliteta izvora, ali i praktičnoj primjeni digitalnih alata za provjeru informacija.
Izvršni direktor Udruge građana i građanki “Zašto ne” Darko Brkan naglasio je značaj edukacije mladih u ovoj oblasti: „Sretni smo što ponovo imamo priliku raditi s mladima na temama medijske i digitalne pismenosti i zajedno razvijati kritičko mišljenje. Smatramo da su to osnovne vještine potrebne za izgradnju svakog jakog i aktivnog društva i zdrave demokracije. U vremenu niske odgovornost medija i velikih online platformi, rad na preveniranju utjecaja dezinformacija i drugih štetnih sadržaja u online prostoru je ključ.“
Kamp traje do 24. ožujka, a više informacija o njegovom programu i aktivnostima možete pronaći na društvenim mrežama Zašto ne i na www.zastone.ba. /HMS/