Osobe godine: Borci protiv ebole se našli u probranom društvu

Krajem svake godine svjetski mediji proglašavaju svoje osobe godine, dakle ljude koji su svojim djelovanjem značajno obilježili proteklih 365 dana. Borci protiv ebole – koje je američki časopis Time proglasio osobama godine za 2014. – su se našli u doista probranom društvu s Adolfom Hitlerom, Mahatmom Gandhijem, Staljinom, Churchillom, Georgeom W. Bushom, zviždačima i američkim vojnicima. Svi oni su, uz naravno mnoge druge, bili svojedobno proglašen za ‘Person oft he Year’ od strane popularnog američkog časopisa Time, koji tu titulu dodjeljuje od 1927., prenosi Tportal.

Timeova osoba godine se bira po kriteriju da je ‘osoba, na bolje ili gore, najviše utjecala na događaje u ovoj godini’, a borci protiv ebole su ‘riskirali i bili uporni, žrtvovali se i spašavali živote’, te pokazali da imaju ‘herojska srca’. Na pet naslovnica je Time tako predstavio dr. Jerryja Browna, liječnika koji vodi bolnicu u Monroviji, dr. Kenta Bratleya, koji je pak prvi Amerikanac zaražen ebolom. Tu su i Ella Watson-Stryker iz ‘Liječnika bez granica’, medicinska sestra Salome Karamah, te Foday Gallah, koji vodi ambulantu u području naročito pogođenom zarazom, koju je i sam jedva preživio.

Zanimljivo je da je najviše glasova u online anketi za Timeovu osobu godine dobio novi indijski premijer Narendra Modi, 64-godišnjak koji je preuzeo vlast u jednoj od najmnogoljudnijih država svijeta. No, ako zapadnjačkim medijima Modi ipak nije bio dovoljno važan da postane osoba godine, u Aziji stvari vide drukčije, pa ga je tom titulom okrunio The Straits Times, utjecajne novine iz Singapura. ‘Iako je relativno nov na poziciji premijera, Modi je već ostavio veliki trag na cijelu Aziju.’, objašnjavaju iz Singapura svoj izbor.

Zato je londonski Times odlučio kao osobu godine proglasiti jednu ženu, njemačku kancelarku Angelu Merkel, ‘za njenu ulogu u očuvanju europske stabilnosti u vrijeme nadolazeže ruske agresije u istočnoj Europi’. Merkel je po mišljenju Timesa ‘žena kakvu trebamo u svijetu punom opasnih muškaraca’, a njena sposobnost posredovanja se pokazala ‘nezamjenjivom u godini u kojoj su odnosi zapada i istoka bili na rubu potpunog pucanja, kakvo nije zapamćeno još od Hladong rata’.

Vladimir Putin je pak osoba godine po izboru udruženja istraživačkih novinara Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Putin je istaknut zbog ‘svog rada na tome da Rusiju pretvori u ključno mjesto pranja novca i organiziranog kriminala’, ali i jer njegova vlast ima ‘neokaljan rezime izbjegavanja progona kriminala’, te provođenja ‘politike suradnje vlasti s kriminalnim skupinama’. Ruski predsjednik je iz negativnih razloga – homofobnih zakona i progona LGBT građana u Rusiji – proglašen i osobom godine od strane poznatom američkog gej časopisa Advocate, na čijoj je naslovnici Putin završio s ilustracijom na kojom ima hitlerovske brčiće.

Dnevnik.ba

spot_img

Najnovije

spot_img