PISALI BORRELLU I SCHMIDTU

Osam zastupnika Europskog parlamenta, uključujući Tonina Piculu, zatražili uporabu bonskih ovlasti kako bi se zaustavilo vlasti RS

Osam zastupnika Europskog parlamenta iz različitih stranaka, među kojima i hrvatski zastupnik Tonino Picula uputili pismo visokom predstavniku U BiH Christianu Schmidtu i visokom predstavniku Europske unije Josepu Borrellu, izražavajući duboku zabrinutost zbog trenutnih zbivanja u BiH i koracima koji vode ka secesiji Republike Srpske, a koji, kako su naveli, ugrožavaju mir u cijeloj regiji. Pozvali su na “oštru osudu” i uporabu bonskih ovlasti.

-S dubokom zabrinutošću pratimo posljednju eskalaciju tenzija u Bosni i Hercegovini, a koje se konkretno odnose na nedavne korake ka secesiji Republike Srpske praćene militarizacijom policijskih snaga u entitetu i njihovim vježbama s vojskom susjedne Srbije, navodi se u pismu.

Upozorili su kako je političku situaciju u BiH u posljednjim godinama, a posebno u proteklim mjesecima, obilježio porast tenzija zbog “neustavnog nelegitimnog pokušaja da se blokiraju sve institucije na državnoj razini,” a blokadu, kako naglašavaju, uglavnom vrši član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

Podsjećaju kako je Narodna skupština Republike Srpske najavila glasanje sljedećeg tjedna, koje je “bez presedana, nelegalno i neustavno te krši Dejtonski sporazum,” a koje prijeti ugroziti stabilnost i mir na cijelom Zapadnom Balkanu, te u konačnosti dovede do oružanog sukoba.

Narodna skupština RS je za sljedeći tjedan najavila glasanje o povlačenju suglasnosti za formiranje Oružanih snaga BiH, Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH, i Uprave za neizravno oporezivanje BiH, te zabrani djelovanja SIPA-e i OSA-e na području RS.

Osmero zastupnika Europskog parlamenta ističu kako ovo glasanje “nedvosmisleno krši suštinsku zakonsku strukturu na kojoj počiva BiH, uključujući njen Ustav i Daytonski mirvni psorazum.”

“To je izravna prijetnja miru u Bosni i Hercegovini te Zapadnom Balkanu kao cjelini,” dodaje se u pismu.

Isporedili su to s događajima iz 1992. godine pred izbijanje rata u Bosni i Hercegovini, dodavši da uzimajući u obzir trenutne političke okolnosti, moguće je da dio populacije “reagira na činjenicu kako ovakvo glasanje ne bi trebalo održati i biti prihvaćeno kako u zakonskom tako i u političkom smislu, jer bi moglo izazvati previranja.

Ističu kako se u posljednjim mjesecima i tjednima riječ “rat” prečesto upotrebljava širom Balkana, u kontekstu Bosne i Hercegovine i Kosova ali i šire, te da sve tenzije imaju “zajednički nazivnik” a to je “Srbija kao pokretač i pristaša takozvanog ‘srpskog svijeta’.”

“Pozivamno OHR i EU da pošalju jaku i po mogućnosti zajedničku poruku i oštro osude glasanje, te da ga proglase nelegalnim. Dalje, vjerujemo i očekujemo da će EU i OHR u narednom tjednu upotrijebiti sav mogući diplomatski utjecaj, u konačnosti i OHR-ove bonske ovlasti, kako bi urazumili nacionalističke snage u političkom vodstvu RS.”

Istakli su kako se u slučaju glasanja moraju snositi “jasne i čvrrste posljedice.”

“Prema tome pitamo i Visokog predstavnika EU i OHR, koje konkretno mjere, uključujući sankcije i smjene odgovornih, su uzete u obzir kako bi se očuvali teritorijalni integritet BiH i mir u regiji,” poručili su pralamentarci.

Oni su također naglasili značaj misije EUFOR Althea u zemlji čija je dužnost, prema Dejtonskom sporazumu, da očuva teritorijalni integritet BiH.

Pismo potpisuju Tineke Strik (Zeleni), Michael Gahler (EPP), Tonino Picula (Partija evropskih socijalista), Hilde Vautmans (Renew), Reinhard Butikofer (Zeleni), Paolo Rangel (EPP), Dietmar Koster (Partija evropskih socijalista) i Klemen Grošelj (Renew)./HMS/

 

 

 

 

 

spot_img

Najnovije

spot_img