Bivši federalni premijer Fadil Novalić (SDA) gostovao je večeras u programu televizije Hayat. Govoreći o stanju u Gazi, Novalić smatra da se ono što se dogodilo 7. listopada agonije Palestinaca koja traje 75 godina i to je odgovor ljudi koji ne žele da budu u otvorenom logoru.
Podsjetimo 7. listopada pripadnici terorističke organizacije Hamas upali su iz Gaze na jug Izraela, na svirep način ubili 1400 Izraelaca, uključujući i žene i djecu, neke su spalili, nekoj djeci odrubili glave, a više od 200 njih uzeli kao taoce i odveli u Gazu.
Govoreći o pojačanom antisemitizmu u Sarajevu, Novalić je kazao:
“Mi ovdje 500 godina živimo sa Židovima i nikada nismo imali ni jedan eksces niti spor i ovo je jedino mjesto na svijetu gdje je tako. Ovo je reakcija na izraelsko granatiranje i ubijanje civila 75 godina”, kazao je Novalić .
Komentirajući odnos s Amirom Gross Kabirijem, izraelskim biznismenom, vlasnikom mostarske tvrtke Aluminij industrija i predsjednikom Židovske općine Mostar, Novalić je kazao kako je izraelski poduzetnik dočekan kao netko tko je došao s poslovnim konceptom i da uspijeva u tome.
“Kasnije sam zaključio da je Kabiri dvojna ličnost i čovjek s političkim aspiracijama. Cijenio sam ga kao biznismena, ali sam vidio da ima političke konotacije. Kada smo razgovarali o Židovima u BiH, on je rekao da je on jedini legalni predstavnik Židova u BiH i da rekao je da je Izrael jedina zemlja koja je sposobna štititi Židove u svijetu, ali sam mu rekao da su ovdje 500 godina Židovi, a Izraelu je tek 75. Tada sam shvatio da Kabiri ima i tu dimenziju. Rekao je da Finci ne možu biti zastupnik Židova, rekao da nije kompetentan zastupati Židove, iako ja smatram suprotno”, kazao je Novalić./HMS/
3 Responses
Sa ovakvom SDA strankom HDZ hoće da uđe u vlast u HNŽ?! To ne bi bilo pametno i imalo bi dalekosežne posljedice. Ima i drugih stranaka koje nisu nastrojene kao SDA pa se s njima može vlast uspostaviti.
Zar taj nije u čuzi!?
Nekadašnji zapovjednik 7. Muslimanske brigade Armije BiH Šerif Patković, danas dužnosnik SDA, koji je nazočio propalestinskom prosvjedu
u Zenici, stavio se na raspolaganje terorističkoj organizaciji Hamasu u obraćanju kojemu je nazočio i veleposlanik Palestine u BiH Rezeq Namoor.
Vjerojatno je po bosnjacima i bivšem federalnom premijer Fadilu Novaliću (SDA) Šerif Patković kompentetan zastupati Židove.