Nova predstava HNK Mostar: Pitka i lepršava komedija kao refleksija današnjeg društva

Nova predstava Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru „Zov divljine“ komedija je autorice Kristine Kegljen i u tijeku su zadnje pripreme za njezinu izvedbu, obznanjeno je na konferenciji za novinare HNK Mostar. Premijera je zakazana za sutra, četvrtak, 4. prosinca 2025. godine u 20 sati u Hrvatskom domu herceg Stjepan Kosača. Redateljica i autorica adaptacije i dramatizacije je Tamara Damjanović. Scenografiju potpisuje Sheron Pimpi-Steiner, kostimografiju Ivana Živković, autorica glazbe je Katarina Ranković, dok je oblikovatelj svjetla Marko Mijatović. U predstavi igraju Jelena Kordić Kuret, Mirela Kordić, Nikolina Marić i Ivan Skoko.

Suvremeno kazalište koje živi u svom vremenu

„S velikim zadovoljstvom mogu reći da očekujemo sutrašnju premijeru, između ostaloga, zato što je riječ o komediji koja nam je svima bila potrebna, gledano u kontekstu širih okolnosti u gradu Mostaru. Nadam se kako će ova predstava unijeti malo radosti i veselja koja je potrebna publici i ovom gradu. Koristim prigodu zahvaliti redateljici Tamari Damjanović koja je napravila izvrstan posao i hvala joj na stručnosti i profesionalnosti. Hvala i glumačkom ansamblu na predanosti i jer su u kratkom razdoblju uspjeli iznijeti predstavu. Ono što nas posebno veseli je činjenica da je riječ o mladoj autorici teksta čime nastavljamo našu potporu suvremenim dramskim piscima jer želimo biti suvremeno kazalište koje živi u svom vremenu“, kazao je ravnatelj HNK Mostar Ivan Vukoja.

„Želim zahvaliti svima u HNK Mostar na suradnji i podršci, posebno jer nisu na svojoj matičnoj sceni. U svoje ime i u ime autorskog tima mogu reći da smo radili s nekim drugim ansamblom i u ovako kratkom vremenu nisam sigurna da bismo uspjeli. Mogu samo zahvaliti glumcima što su potegnuli maksimalno u svim situacijama koje su se ispostavile kao prepreke. Da nismo funkcionirali kao švicarski sat ne bismo došli do ovog rezultata. Najveća zasluga stoga ide glumcima. Mislim da smo napravili zabavnu i pitku predstavu koja ima i stvarnu, životnu notu i smatram da će se publici predstava svidjeti“, rekla je Tamara Damjanović.

Refleksija društva kroz prizmu humora

Glumica Nikolina Marić govorila je o svom razmišljanju tijekom rada na predstavi: „Ne treba ocjenjivati ljude na prvu ruku i trebamo davati druge šanse. Prvi put radimo s Tamarom koja je majstor svog zanata i poštuje glumca što je jako važno“.

„Prvenstveno se želim zahvaliti Tamari na pruženoj prilici i kolegama na povjerenju i podršci. Jako mi je bilo zabavno raditi na predstavi i Tamara je dozvolila da se igramo na sceni i iz toga se izrodilo nešto posebno“, kazao je Ivan Skoko.

„Jako bih voljela da naša predstava pokaže ljudima da nismo sami u boli i da možemo otvoreno i naglas govoriti. Živimo u društvu koje je osuđivačko i stalno smo pod pritiskom da moramo biti savršeni. To je nešto što se sustavno treba promijeniti da bi se promijenio odnos prema ženama i drugim ranjivim skupinama. Ovu temu obrađujemo kroz komediju jer humor može poslužiti kao snažna refleksija društva. Hvala Tamari na ovom procesu, bilo mi je predivno s njom raditi i nadam se nekoj novoj suradnji“, rekla je Jelena Kordić Kuret.

Mirela Kordić pozvala je publiku da dođe pogledati predstavu i isprati ono što su glumci i redateljica napravili. „Svima nam je potrebno da se opustimo i nasmijemo, ali i da promislimo o drugima i sebi. Hvala Tamari na velikom znanju koje nam je pružila,“ kazala je.

Reprizne izvedbe predstave zakazane su za 5. i 10. prosinca u 20 sati u HDHS Kosača./HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje