Nizozemci svladali Čile, prvi su u skupini

Nogometaši Nizozemske svladali su Čile s 2:0 u posljednjem kolu skupine B te tako osvojili prvo mjesto. U osmini finala igrat će s drugoplasiranom momčadi iz skupine B.

Bio je to dvoboj dviju momčadi, koje su već prije osigurale plasman u osminu finala, a u međusobnom dvoboju odlučivale su o prvom mjestu u skupini te bi tako mogli izbjeći Brazil.

Nizozemska i Čile su ušli u utakmicu bez previše rizika i trke pa smo u prvom poluvremenu gledali pravu uspavanku. Nizozemcima je i bod bio dovoljan za prvo mjesto u skupini pa nisu previše riskirali, a Čile veći posjed lopte nije uspio pretvoriti u nešto opasnije pred vratima Jaspera Cillessena.

U prvih 45 minuta vidjeli smo tek dvije ozbiljnije situacije, na svakoj strani po jednu. Najbliže vodstvu Čile je bio u 24. minuti kada je Felipe Gutierrez nakon prizemnog ubačaja iz kuta loše pucao preko vratnice. Svjetski viceprvaci najbolju priliku u prvom djelu imali su u 40. minuti kada je Arjen Robben povukao kontru te u solo akciji ušao u kazneni prostor, ali pucao pored vratnice.

Ni otvaranje drugog dijela nije donijelo pomak u igri. Prvu priliku vidjelo smo u 60. minuti kada je Alexis Sanchez udarcem iz kosa zaprijetio nizozemskim vratima, no Cillessen je bio spreman. Dvije minuta poslije udarac je okušao i Robben, no Claudio Bravo nije imao problema.

U posljednjih 20 minuta čileanski izbornik Jorge Sampaoli je sve karte bacio na napad, no umjesto da postignu pogodak, Čileanci su ga primili. Dvije minute nakon što je ušao u igru Leroy Fer je u 77. minuti udarcem glavom zatresao suparničku mrežu gurnuvši Nizozemce u prednost. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika Nizozemci su razriješili u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je Robben povukao kontru, a potom sjajno uposlio Memphisa Depayja kojem nije bilo teško zabiti za 2:0.

Nizozemci su natjecanje u skupini završili s maksimalne tri pobjede, Čile je osvojio drugo mjesto sa šest bodova, Španjolci imaju tri boda, a Australija je na začelju bez bodova. Nizozemska i Čile sada čekaju suparnike iz skupine A u kojoj se za prva dva mjesta bore Brazil i Meksiko sa po četiri boda te Hrvatska s bodom manje./hrt/hms/