DR. LUDVIK TOPLAK: Mostar je pravo mjesto sa kojega svima čestitam Dan Europe

“Mostar je grad koji je sa Dalmacijom bio srce Europe, europske kulture, davno ranije nego što su mnogi drugi to bili. Zbog toga je Mostar pravo mjesto sa kojega svima čestitam Dan Europe“, izjavio je prof.dr. Ludvik Toplak s međunarodnog sveučilišta iz Maribora Alma Mater Europaea u povodu Dana Europe na predavanju o sveeuropskim integracijama, javlja Hrvatski Medijski Servis. Predavanje je održano na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Prof. dr. Ludvik Toplak podsjetio je da je Šumanovim planom 9. svibanja 1950. godine započeo proces europske integracije, tada u oblasti ekonomije, slijedila je politička integracija, a danas akademska kao i duhovna integracija. Ti procesi u Europi odvijaju se pod različitim imenima Europska ekonomska zajednica, politička Europska unija, akademska Bolonjski proces, a duhovna ekumenizam, te da se radi o procesima koji još nisu završeni i nastavljaju se.

Europska unija u malom

Skupu se obratio i gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić naglasivši kako su usprkos mnogobrojnim razlikama i problematičnim iskustvima kroz koje su prošli neposredno poslije Drugog svjetskog rata, europski narodi, države i građeni uspjeli nadvladati bolnu i problematičnu prošlost, izgraditi viziju zajedničke budućnosti.

„Potaknimo i ohrabrimo jedni druge da je zajednička budućnost moguća i poželjna. Neka nam Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe budu dodatni poticaj i trajna inspiracija za građenje takve budućnosti u kojoj će BiH biti zajednica jednakopravnih, jednakovrijednih naroda i građana, ukratko Europska unija u malom“, uz čestitke je rekao gradonačelnik Bešlić.

Europska integracija je multidimenzionalni proces

„Europska integracija je multidimenzionalni proces i nije išla usporedno. Kasnila je duhovna, kulturna i akademska integracija. Uzroci su vječiti konflikt slobode čovjeka, koju reprezentira akademija, sveučilište s jedne, a s druge strane ekonomska i politička moć koja je koncentrirana u svim vlastima. Tim je konflikt između sveučilišta i države veća. Država traži moć i vlast – heteronomiju, a univerzitet istinu – autonomiju. To je konflikt između heteronomije i autonomije“, kazao je prof. Dr. Toplak.

Edukacijska i moralno profesionalna tranzicija BiH

Deklaracija Next Eurpe je deklaracija koju je donijela Europska akademija znanosti i umjetnosti koja apelira na centre moći u Europi kako bi jamčili razvoj cijele Europe u miru i blagostanju za sve. Uključivanje u EU i tranzicija ekonomska, politička, a prije svega što je najznačajnije, edukacijska i moralno profesionalna tranzicija su važni procesi za BiH. Europska akademija znanosti i umjetnosti posebnu pažnju posvećuje pitanju kako reintegrirati prostor Balkana na temelju Deklaracije o toleranciji.

Foto: Vera Vulić/ HMS

Europska akademija znanosti i umjetnosti osnovana je u Salzburgu 1990. godine. Uključuje 2000 akademika, reprezentativnih znanstvenika, među njima 29 dobitnika Nobelove nagrade. Formirala je Akademsku konferenciju koja je ove godine donijela novu Deklaraciju o pitanju buduće Europe.

Obrana nacionalnog i kulturnog identiteta

Prof. dr. Ludvik kazao je kako neka pitanja europski narodi moraju zajednički tolerantno rješavati, ali da se brani nacionalni i kulturni identitet.

-Nigdje na svijetu nema toliko nacionalnih identiteta kao na Balkanu i tisućljetne povjesti nacionalnih, političkih i kulturnih identiteta. To je posebna briga Europska akademija znanosti i umjetnosti kako uz pomoć znanosti i tehnologije razvijati nacionalne i kulturne identitete, naglasio je dr Ludvik. Dodao je kako je veoma važno da akademska sfera bude autonomna i da stvori svoje mreže i tako zajamči razvoj znanosti i kulture.

Implementacija europskih studijskih programa na Sveučilište u Mostaru

Prof. Dr. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru naglasio je važnost Sporazuma koji je nedavno potpisan sa Sveučilištem Alma Mater Europaea i Europskom akademijom znanosti i umjetnosti kao supotpisnikom. Razgovori su nastavljeni i tijekom današnjeg radnog sastanka u Rektoratu. Dogovorena je suradnja na implementaciji europskih studijskih programa na Sveučilište u Mostaru.

Najavljeno je potpisivanje sporazum sa europskim konzorcijem za dva doktorska studija, združena studija, u kojem sudjeluje šest zemalja na području obrazovanja i informacija, na području ekonomije, odnosno menadžmenta. Ti sporazumi će omogućit studiranje u združenim doktorskim studijima u svih šest zemalja i priznavat će se u Europskoj uniji činjenicom da tri europske zemlje sudjeluju u tome.

„To su mali aspekti internacionalizacije koju mi tražimo, ali prije svega sam ovdje da se zahvalim u ime Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Toplaku i prorektoru za međunarodnu suradnju koji su nam pružili platformu i infrastrukturu da se uključimo u taj europski prostor obrazovanja, standarda, kvaliteta i da zajednički za naše studente, pa i za naše profesore međusobnom razmjenom podižemo Sveučilište u Mostaru na jednu veću europsku razinu“, kazao je prof. Tomić./Vera Vulić/HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img