Kauboji pobjedom protiv Srbije osigurali plasman na Euro 2020.

Hrvatski rukometaši su dva kola prije kraja osigurali nastup na završnom turniru Europskog prvenstva 2020. godine, zahvaljujući pobjedi nad Srbijom 27-23 (17-11) u dvoboju 4. kola skupine 2 kvalifikacija za EP, koji je odigran u nedjelju pred oko 7000 gledatelja u zadarskoj dvorani Krešimira Ćosića.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Manuel Štrlek sa osam pogodaka i Domagoj Duvnjak sa četiri gola i četiri asistencije. Po tri pogotka postigli su Josip Božić-Pavletić i Marko Mamić. Strijelce gostiju predvodili su sa po tri gola Pušica, Pešić, Nemanja Ilić i Zelenović.

Početnu prednost Srbije (0-2) Hrvatska je preokrenula zahvaljujući raspoloženom Manuelu Štrleku, koji je postigao pet od prvih sedam pogodaka Hrvatske. Kapetan Domagoj Duvnjak se prometnuo u glavnog razigravača pa je zahvaljujući njegovim asistencijama naša reprezentacija po prvi put došla do najvećih šest pogodaka prednosti u 20. minuti (13-7). S tom je zalihom Hrvatska dočekala i početak drugog poluvremena.

Nakon osam minuta igre u nastavku gosti su se primaknuli na tri gola zaostatka (18-15), ali to je bilo i najviše što su se uspjeli približiti, za što su se zajednički pobrinuli čvrsta obrana i raspoloženi vratar Filip Ivić. Granica od šest golova razlike ostala je neprobojna za naše rukometaše koji su se na kraju zaustavili na plus četiri (27-23).

U drugoj utakmici u skupini 2 rukometaši Švicarske su s uvjerljivih 36-22 (16-11) svladali Belgiju kao domaćini u Schaffhausenu.

Hrvatska je sa sedam bodova osigurala plasman na Europsko prvenstvo, a Švicarcima koji ih imaju šest, za to je dovoljan bod iz preostale dvije utakmice. Jednu će odigrati 12. lipnja kao domaćini u Zugu protiv Hrvatske, a četiri dana poslije će gostovati u Srbiji. Hrvatska će 16. lipnja u posljednjem dvoboju kvalifikacija ugostiti Belgiju u porečkoj dvorani Žatika.

Osim prve dvije reprezentacije iz svih osam skupina, na završni turnir EP-a kojem će u siječnju 2020. domaćini biti Austrija, Švedska i Norveška, plasirat će se i četiri najbolje trećeplasirane momčadi.

HRVATSKA – SRBIJA 27-23 (17-11)

Zadar. SD Krešimira Ćosića. Gledatelja: 7000. Suci: Brunovsky, Čanda (Slk).

HRVATSKA: Ivić 6 obrana, Šego 2; Duvnjak 4, Stepančić 1, Vida, Karačić 2, Božić-Pavletić 3, Štrlek 8 (3), Musa, Mamić 3, Mandić 2 (1), Jaganjac, Vranković 2, Šipić 1, Sršen, Bećiri 1

Isključenja: 8 minuta. Sedmerci: 5/7.

SRBIJA: Cupara 12 obrana, Milosavljev; Pušica 3, Vorkapić 1, Krsmančić, Crnoglavac 2, Pešić 3, N. Ilić 3, Mošić 2, V. Ilić 2, Nikolić, Kukić 1, Zelenović 3, Sretenović 2, Marsenić 1, Živković

Isključenja: 4 minute. Sedmerci: 2/3.