More uništilo rivu u Kaštelima Foto: Ivano Ivanović/ Pixsell

VIDEO Jugo podiglo more u Dalmaciji za skoro jedan metar, valovi dosezali 8 metara

Plima mora u Dalmaciji sinoć je dosezala čak 95 centimetra što je izazvalo plavljenja riva u priobalnim i otočnim mjestima. Najkritičnije je bilo u Kaštelima gdje su poplavljeni brojni objekti, doznaje se u splitskom Pomorsko meteorološkom centru, u kojem u petak očekuju nove pojačane udare juga.

Jaki udari vjetra prošle su noći kod Palagruže stvarali valove do osam metara visine, izvijestili su iz Državnog hidrometeorološkog zavoda Hrvatske.

– Registrirali smo plimu mora 95 centimetara te se voda sinoć izlila na rivu na Bačvicama i kod Zente u Splitu, rekao je Goran Turčinov, dežurni u Pomorskom meteorološkom centru u Splitu. Udar juga na splitskom području bio je od 130 km/h. Prema njegovim riječima plima je uzrokovala plavljenje riva u više dalmatinskih mjesta u priobalju i na otocima, ali se voda brzo povlačila, prenosi HRT.

Nakon kratkotrajnog smirivanja situacije – jugo već sutra ponovno jača, mjestimično će biti olujno, pa je za cijelu Dalmaciju izdano narančasto upozorenje.

Nakon nezapamćene oluje koja je sinoć pogodila Dalmaciju, stanje u Kaštelima danas se postupno smiruje. Olujno jugo je oslabilo, a kiša je prestala padati, no meteorolozi već za sutra ponovno najavljuju jačanje juga, novi plimni val i mogućnost ponovnog izlijevanja mora, javila je novinarka HRT-a.

Zahvaljujući brzoj intervenciji žurnih službi, većina poplavljenih obiteljskih i ugostiteljskih objekata uz kaštelansku rivu tijekom noći i dana je ispumpana, a sada slijedi saniranje štete. Riječ je o objektima koji se nalaze u prvom redu uz more i koji su tijekom sinoćnjeg nevremena bili izravno izloženi snažnom plimnom valu, obilnoj kiši i jakom jugu.

Plimni val, koji je sinoć dosezao i do 95 centimetara iznad uobičajene razine mora, na pojedinim je mjestima uzrokovao podizanje asfalta na rivi, što je jutros ostavljalo dojam ozbiljnih oštećenja. Ipak, prema informacijama Grada Kaštela, šteta je manja nego što se isprva činilo.

Gradonačelnik Kaštela potvrdio je da nije došlo do urušavanja rive u more te da se, ako vremenske prilike to dopuste, oštećeni dijelovi mogu sanirati u roku od desetak dana. Snažno nevrijeme nije pogodilo samo Kaštela, već i brojna druga priobalna mjesta u Dalmaciji. Poplavljeni su stanovi, kuće, ugostiteljski objekti i brodice, a materijalna šteta je velika. Unatoč razmjerima oluje, najvažnije je da nema ljudskih žrtava.

Gradonačelnik Kaštela najavio podizanje rive za 1,2 m

Gradonačelnik Kaštela Denis Ivanović najavio je da će u Kaštel Starom i Kaštel Novom početkom jeseni početi preuređenje rive, ona će se proširiti i podići da bude više iznad mora nego do sada.

– Rivu ćemo povisiti za 1,2 metra kako bismo je zaštitili od poplave pri pojavi plime, rekao je Ivanović. Također je najavio preuređenje svih 17 kilometara rive u sedam Kaštela./HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje