Mišićna snaga i dobra fizička kondicija mogli bi gotovo prepoloviti rizik od smrti pacijenata s rakom, ako je vjerovati studiji koja sugerira da prilagođeni planovi vježbanja mogu povećati stopu preživljavanja
Vjerojatnost smrti od raka znatno je smanjena u posljednjim desetljećima zahvaljujući većoj svijesti o simptomima te boljoj dostupnosti liječenja i njege.
Međutim, unatoč značajnim naprecima, nuspojave liječenja, uključujući one na srce i mišiće, mogu utjecati na preživljavanje.
Analiza podataka koja je obuhvatila gotovo 47.000 pacijenata s različitim vrstama i stadijima raka sugerira da su mišićna snaga i dobra fizička kondicija povezani s značajno nižim rizikom od smrti od bilo kojeg uzroka kod osoba s rakom.
Rezultati su objavljeni u British Journal of Sports Medicine.
Kako bi informirali potencijalne opcije za produžavanje života ovih pacijenata, istraživači su pokušali utvrditi povezanost između mišićne snage, kardiovaskularne kondicije i nižeg rizika od smrti, te razmotrili može li tip i stadij raka biti od utjecaja.
Istraživači, predvođeni Edith Cowan University u Australiji, pregledali su relevantne studije objavljene na engleskom jeziku do kolovoza 2023., uključujući 42 studije koje su uključene u konačnu analizu podataka.
U usporedbi s pacijentima s lošom mišićnom snagom i niskim razinama kardiovaskularne kondicije, oni na drugom kraju spektra imali su 31-46% manju vjerojatnost da će umrijeti od bilo kojeg uzroka, rekli su istraživači, piše Guardian.
Ova kombinacija snage i kondicije bila je povezana s 8-46% nižim rizikom od smrti od bilo kojeg uzroka kod pacijenata sa stadijem 3 ili 4 raka te s 19-41% nižim rizikom od smrti od bilo kojeg uzroka među pacijentima s rakom pluća ili probavnog sustava.
„Naši rezultati naglašavaju da bi se mišićna snaga mogla koristiti u kliničkoj praksi za određivanje rizika od smrtnosti kod pacijenata s rakom u uznapredovalim stadijima i stoga bi aktivnosti za jačanje mišića mogle biti korištene za povećanje očekivane životne dobi“, napisali su istraživači.
Druga studija, također objavljena u British Journal of Sports Medicine u srijedu, otkrila je da je održavanje vitkijeg struka uz redovito vježbanje puno učinkovitije u smanjenju rizika od raka nego samo jedno od ta dva.
Istraživanje, financirano od strane World Cancer Research Fund, pokazalo je da ljudi moraju vježbati i održavati težinu kako bi ostvarili maksimalnu korist.
Studija, koja je obuhvatila više od 315.000 ljudi, bila je prva koja je istraživala kako se ta dva čimbenika kombiniraju u smanjenju rizika od raka.
Dr. Helen Croker, pomoćnica direktora za istraživanje i politiku u World Cancer Research Fund, izjavila je: „Ovi nalazi naglašavaju važnost holističkog pristupa načinu života umjesto fokusiranja na jedan čimbenik za smanjenje rizika od raka. Održavanje zdrave tjelesne mase i, posebno, opsega struka unutar preporučenih razina te fizička aktivnost, uz prehranu bogatu hranjivim tvarima, ključni su koraci za smanjenje rizika od raka.“
U međuvremenu, Cancer Research UK, vodeća humanitarna organizacija za borbu protiv raka, objavila je u srijedu da su oni i njihovi partneri posvetili 10 milijuna funti za razvoj novih alata koji koriste umjetnu inteligenciju i analitiku za poboljšanje ranog otkrivanja raka i prevencije.
Liječnici bi uskoro mogli predvidjeti šanse pojedinca za obolijevanje od raka i ponuditi personaliziranu pomoć, zahvaljujući petogodišnjem programu za otkrivanje raka temeljenom na podacima, objavila je organizacija.
To bi moglo dovesti do toga da se osobama s višim rizikom ponudi češće testiranje na rak ili testiranje u mlađoj dobi, dok bi se osobama s nižim rizikom mogli uštedjeti nepotrebni testovi./HMS/