Presudom Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, po apelaciji Slavena Kovačevića, je utvrđeno da su prekršena njegova ljudska prava u slučaju glasovanja za kandidate za Parlamentarnu skupštinu BiH i Predsjedništvo BiH. Na današnjoj press konferenciji, Kovačević, koji je i savjetnik drugog bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića istaknuo je da je ovom presudom OHR osramoćen, te da je ovo njegova pobjeda nad visokim predstavnikom.
Rekao je da je primijetio da postoje neki koji bi problematizirali njegovo nacionalne izjašnjavanje.
– Ja sam Bosanac i Hercegovac, a to nije isto što i etnička pripadnost. Oni koji ne znaju razliku, to je njihova stvar. Ni u jednom zemlji na svijetu to nije isto. Ja u svojoj tužbi nisam isticao etničku pripadnost. Ja sam ovo uradio kao građanin Bosne i Hercegovine – rekao je Kovačević na presici kako prenosi portal Dnevnog avaza.
Istakao je da je dokazao da nema razumnog prava da se njegova mogućnost glasovanja na izborima za Dom naroda i Predsjedništvo BiH sužava na bilo koji način.
– Srušen je koncept legitimnog političkog predstavljanja konstituentnih naroda, kako piše u Ustavu. Jer, kako je to Sud utvrdio ova zemlja treba osigurati primarno građansko predstavljanje u institucijama vlasti. A da je etničko predstavljanje u institucijama vlasti izravan udar na demokraciju, jer Vijeće Europe jamči pravo svih građana na individualnoj razini. Učinili smo da se suverenitet vraća u ruke nas građana, svih građana, koliko god da nas ima u BiH – rekao je Kovačević.
Dodao je da su osnovni nositelji suvereniteta građani, nitko drugi.
– Ova presuda kaže da država mora prijeći na građanski koncept predstavljanja kao temeljni princip. Ovaj sadašnji Dom naroda BiH ne biramo mi na izborima. Tamo se pojavljuju ljudi koji uopće nisu bili na izborima. Dom naroda je zakonodavni organ koji govori u ime svih građana. A u trenutnoj situaciji odgovaraju samo strankama. U Domu naroda izaslanici nemaju nikakav legitimitet – rekao je Kovačević i dodao:
– Ovo nije napad na Dejtonski sporazum. Naš zadatak je nadograditi Ustav Bosne i Hercegovine. Nikad ovakva BiH neće ući u Europsku uniju. Zanima me što će reći zemlje Kvinte i OHR, koji je ovom presudom osramoćen. On je pokušao uvesti etnički izborni prag pa je to pretvorio u etnički količnik. Ovo je moja pobjeda nad visokim predstavnikom, rekao je Kovačević.
Antidaytonsko djelovanje Komšićevog savjetnika
Kovačević se nemušto brani da njegova apelacija nije usmjerena protiv Daytonskog mirovnog sporazuma, no on zapravo priznaje da njega ne zanima njegovo vlastito pravo već je vođen isključivo motivom izgradnje BiH kao građanske države, piše Hrvatski Medijski Servis.
U sažetku presude po Kovačevićevoj apelaciji stoji da se on kao podnositelj apelacije žalio da zbog kombinacije teritorijalnih i etničkih uvjeta koji se primjenjuju na Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nije mogao glasati za kandidate po svom izboru na posljednjim Općim izborima, koji su održani 2022. Slično, nije mogao glasati za kandidate po svom izboru na posljednjim predsjedničkim izborima na državnoj razini 2022. godine.
Međutim, iz Kovačevićeve reakcije razvidno je da njemu zapravo nije ambicija omogućiti vlastitu kandidaturu na izborima za Predsjedništvo ili Dom naroda PS BiH nego posredstvom vlastite apelacije dovesti Bosnu i Hercegovinu korak bliže građanskoj državi s institucionalnom dominacijom većinskog naroda.
Da Kovačevićeva tvrdnja o tome da je Europski sud za ljudska prava kazao da BiH temeljem ove presude mora prijeći na građanski princip kao temeljni nije točna svjedoči i samo obrazloženje Suda o Kovačevićevoj apelaciji.
“Sud je bio svjestan povijesnog konteksta, posebno da su aranžmani o podjeli vlasti osmišljeni da okončaju brutalni sukob obilježen genocidom i ‘etničkim čišćenjem’. Priroda sukoba bila je takva da je odobrenje “konstitutivnih naroda” bilo neophodno da bi se osigurao mir. Stoga je bilo zamislivo da bi postojanje drugog doma, sastavljenog samo od predstavnika tri glavne etničke grupe, bilo prihvatljivo u posebnom slučaju Bosne i Hercegovine, da su ovlaštenja Doma naroda bila ograničena na: usko i strogo definirani vitalni nacionalni interesi ‘konstitutivnih naroda’”, zaključio je Europski sud za ljudska prava u sažetku presude ‘Kovačević protiv BiH’./R. I./HMS/