Dončić nije samo rookie godine nego i desetljeća, a ovo su tri dokaza

Prije nešto više od tjedan dana u utakmici protiv New Orleans Pelicansa Luka Dončić postigao je 26 poena te imao 13 skokova i 10 asistencija. Bio bi to odličan učinak za bilo kojeg NBA košarkaša, a za novaka koji se tek uči, to je zapanjujuća statistika. Dončić nije običan rookie. Dallas Mavericksi imaju najboljeg rookieja u NBA ligi u dugo vremena, a evo i tri statistička podatka koji to dokazuju, piše Kirk Goldsberry za ESPN.

Podatak 1: Počnimo s osnovama. Dončić je na putu da postane prvi novak nakon Michaela Jordana koji će prosječno imati barem 21 poen, 6 skokova i 5 asistencija. Jedini kojem je to uspjelo prije Jordana bio je Oscar Robertson. Čini se da je 20-godišnji Slovenac u dobrom društvu.

Dončićev šut je sjajan sam po sebi. Njegov 21,1 poen po utakmici najbolji je učinak jednog igrača u prvoj sezoni NBA karijere otkako je Blake Griffin imao prosječno 22,5 poena u sezoni 2010./2011. No Griffin je igrao 38 minuta po utakmici i bio je stariji od 21 godine kad je debitirao u NBA-u. Dončić je prije mjesec dana napunio 20 godina i prosječno je na terenu samo 32 minute.

Nijedan tinejdžer nikad u NBA-u u jednoj sezoni nije postigao ono što je uspjelo Dončiću. Ne samo da je sasvim jasno kako će Dončić biti novak godine nego možemo argumentirati da će biti novak desetljeća. Kad se njegova dob sagleda cjelovito te uzmu u obzir pozicija, učinkovitost i šuterski učinak, jasno je da već dugo jedan rookie nije imao sezonu kao Dončić.

Nitko među najboljim novacima nije došao u NBA u tako ranoj dobi kao Dončić. Kyrie Irving je stigao u njegovim godinama, ali njegov je debi bio odgođen zbog lockouta 2011. godine. Svaka ozbiljna statistička analiza mora uzeti u obzir dob igrača, što Dončića prema NBA standardima čini juniorom, a njegova postignuća još impresivnijima. Donji grafikon prikazuje učinak svih novaka od sezone 1984./1985. te jasno ukazuje na to da se radi o jedinstvenom igraču.

Nema baš mnogo točkica koje označavaju vrhunski učinak tinejdžera. Jedini igrači te dobi koji su ubacivali više od 20 poena po utakmici su Dončić, Kevin Durant, Carmelo Anthony i LeBron James. To je prilično dobro društvo, a još je impresivnije kad se uzme u obzir to što je Dončić na dobrom putu da postigne više poena u sezoni nego ostala trojica.

Podatak 2: Dončić je na putu da postane tek drugi novak u NBA povijesti s usage rateom (broj potrošenih posjeda lopte u odnosu na ukupan broj posjeda dok je igrač na terenu) većim od 30 posto.

Ben Gordon je jedini kojem je to uspjelo prije njega, a pritom opet naglašavamo da je Gordon bio stariji od 21 godine kad je započeo prvu sezonu. Michael Jordan imao je usage rate 29,8 posto u sezoni 1984./1985. i također je bio stariji. Dončić je tek napunio 20 i možemo pretpostaviti da će njegova statistika biti još bolja kad bude mogao legalno kupiti alkohol u SAD-u. Dončićev usage rate svjedoči o tome koliko je važan postao u Dallasovu napadu. U prošlih 15 utakmica samo su James Harden i D’Angelo Russell završavali više napada od njega.

Harden može poslužiti za usporedbu s Dončićem iz nekoliko razloga. Počnimo sa šutem. Dončić je već dugo na šuterskoj dijeti koju godinama propisuje glavni menadžer Houstona Daryl Morey: puno zadržavanja u reketu, puno trica, puno slobodnih bacanja i malo šutiranja s poludistance. Na donjem grafikonu ima ponešto plavog, što znači da Dončić još nije efikasan, ali malo je rookieja efikasno. Tijekom svoje novačke sezone LeBron je imao 48,8 posto efikasnosti ukupnog šuta (TS%, statistika koja posebno vrednuje šuteve za 1, 2 i 3 poena te pronalazi ukupan postotak), a njegov grafikon iz te sezone pokazuje da čak i najveće NBA karijere ne započinju baš impresivnim brojkama.

Dončićeva efikasnost ukupnog šuta već sada je na 54,7 posto, malo manje od NBA prosjeka, ali na sasvim solidnoj razini kad se uzmu u obzir njegova dob i usage rate. On šutira s teških pozicija, ali njegov izbor šuteva već je u skladu s današnjim trendovima. Sličniji je Hardenu nego Allenu Iversonu, no to će samo ubrzati njegovu efikasnost.

Baš kao i Harden, Dončić voli step-backove (korak unazad pri skok-šutu) te zajedno s Hardenom ima najviše trica iz step-backa po utakmici. Osim Hardena, Dončić ispucava više nego dvostruko step-backova od bilo koga u NBA ligi.

Podatak 3: Dončić je već postavio rekord NBA lige po broju neasistiranih trica jednog novaka.

Dončić nije samo fenomen, on je fenomen čija se igra kreće u smjeru u kojem ide košarka. Već je spreman postati najbolji Hardenov imitator. Puno high-ball screenova, osamljivanja na liniji na tri poena i driblinga koji završavaju na jedan od četiri načina: step-backom, prodorom prema košu, slobodnim bacanjem ili povratnom loptom. To je Hardenova košarka.

Dončić je već sada odličan kreator šuteva. Ove je sezone 48 asistenata stvorilo 500 šuteva za svoje suigrače, ali samo su trojica od njih kreirala šuteve takve kvalitete, sudeći prema analizi Second Spectruma. Dončić prosječno asistira šuterima za očekivani postotak ubačaja iz igre od 58,3 posto. Samo su Harden, Ricky Rubio i Trae Young, Dončićev glavni konkurent za Novaka godine, imali bolji učinak.

Kad smo već kod Younga, njegovi zagovornici smatraju da bi zbog svojih asistencija baš on trebao biti rookie godine, a to je jedina kategorija u kojoj je bolji od Dončića. Unatoč njegovu odličnom šutu u posljednje vrijeme, Young je tek na 437. mjestu ESPN-ove statističke ljestvice real plus-minus, i to ponajviše zbog svoje igre u obrani, koja je među najlošijima u ligi. Dončić je na toj ljestvici na 82. mjestu, prenosi Index.hr.

S Dončićem u momčadi, Dallasova budućnost izgleda lijepo. Dovođenjem Kristapsa Porzingisa, Mavsi imaju jedan od intrigantnijih mladih dueta u NBA ligi. Porzingis je opasan za koš, a može i otvoriti prostor suigračima. Barem na papiru, djeluje kao optimalni pick-and-roll partner za Dončića. Kad se Dončićev osjećaj za igru, dodavanja i svestrani šut poveže s vještim i odrješitim visokim igračem, dobiva se fantastična kombinacija koja bi mogla otkriti Lukin plejmejkerski potencijal.

Treba imati na umu da Dončićevi suigrači šutiraju 1,9 postotnih poena slabije od očekivanog na njegove asistencije, što je peta najlošija razlika među spomenutih 48 dodavača. A ako osovina Dončić-Porzingis nije dovoljno uzbudljiva za Dallas, dodajmo da Mavsi na draftu 2019. mogu uzeti još jednog mladog igrača. Dallas je izgubio devet od posljednjih 10 utakmica i klizi prema dnu ljestvice. To je važno zato što svoj izbor u prvoj rundi drafta moraju prepustiti Atlanta Hawksima, osim ako ne dobiju pick na prvih pet pozicija. ESPN-ov Basketball Power Index (BPI) daje Dallasu 31,6 posto šanse da zadrži taj pick, što bi otvorilo mogućnost stvaranja velike trojke mladih igrača.

Bez obzira na ishod Dallasove lutrije, Dončić izgleda kao jedan od najboljih izbora na draftu posljednjih godina. Ne samo što je predodređen da postane zvijezda nego se i njegova igra savršeno uklapa u budućnost NBA lige. Ako je Harden preteča sutrašnje košarke, Dončić je već spreman za tu sutrašnjicu, a s njim i Dallas./HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img