Dinamu se sve otvara: Evo kako može biti nositelj u play-offu za LP

Uz nogometaše zagrebačkog Dinama koji su s 2:2 u uzvratnom dvoboju protiv izraelskog Hapoela Be’er Sheve izborili mjesto u 3. kolu kvalifikacija Lige prvaka, to je uspjelo i igračima Škendije, koji su odigrali 0:0 na gostovanju kod Šerifa i tako obranili prednost iz prvog dvoboja, dok varšavska Legija ni s pobjedom na gostovanju u Trnavi nije uspjela nadoknaditi zaostatak iz prvog dvoboja, piše Index.hr.

Poraz 0:2 na domaćem terenu bio je koban za poljskog prvaka, na čijoj klupi sjedi hrvatski trener Dean Klafurić. Zadatak Legije u Slovačkoj postao je još teži kad je u 37. minuti isključen crnogorski internacionalac Marko Vešović. Bivši igrač Rijeke zaradio je drugi žuti karton zbog neopreznog starta, a 12 minuta prije je opomenut zbog naguravanja.

U 63. minuti Legia je povela pogotkom Astiza, a u 85. minuti poljski je prvak ostao s devet igrača na terenu zbog isključenja nekadašnjeg kapetana Dinama Domagoja Antolića. U samo četiri minute Antolić je zaradio dva žuta kartona, a drugi je dobio zbog potezanja suparnika. Legia će europski put nastaviti u 3. kolu kvalifikacija Europa lige, a Spartak iz Trnave ide u 3. pretkolo Lige prvaka, u kojem će mu najvjerojatniji suparnik biti beogradska Crvena zvezda koja u Litvi brani prednost 3:0 iz prve utakmice.

U srijedu će suparnika u 3. pretkolu doznati i zagrebački Dinamo, a to će biti bolji iz dvoboja Astane i danskog Midtjyllanda. Prvak Kazahstana u Herningu brani prednost 2:1 iz prve utakmice.

Neočekivano ispadanje Legije moglo bi Dinamo dovesti na korak do grupne faze Lige prvaka. Odnosno, Modri bi mogli imati status nositelja u ždrijebu play-offa koji će se održati u ponedjeljak.

No da bi se to dogodilo, moraju se poklopiti neke stvari. Najprije kazahstanska Astana ove srijede mora obraniti prednost od 2:1 protiv danskog Midtjyllanda i tako osigurati susret s Dinamom u trećem pretkolu. Naime, budući da se ždrijeb play-offa održava prije nego što se igraju utakmice trećeg pretkola, među kuglicama će se naći pobjednici parova. Primjerice, pobjednik para Astana – Dinamo protiv pobjednika nekog drugog para.

Astana ima koeficijent 21,75 ispadanjem poljskog prvaka i korak je bliže poziciji nositelja u play-offu Lige prvaka. Izbaci li Dinamo Astanu, preuzima njen status. Drugi preduvjet za takav scenarij je da u srijedu Ludogorec ispadne u gostima kod Videotona (u prvoj utakmici je u Bugarskoj bilo 0:0) ili da Celtic izgubi u gostima kod Rosenborga (u prvoj utakmici Škoti su kod kuće slavili s 3:1).

Dakle, ako Astana prođe, pa ili Ludogorec ili Celtic ispadnu, Dinamo će biti u prilici da lakšim putem dođe do elitnog nogometnog natjecanja. A kako su Modri izgledali protiv Hapoela, niti jedan rival ne čini se kao nepremostiva prepreka do najbogatijeg nogometnog natjecanja na svijetu./HMS/