Čudesni vratar Sommer i grede odveli Švicarsku skupa s Francuskom u osminu finala

Francuska i Švicarska su odigrali 0:0 u trećem susretu grupne faze i zajedno odlaze u osminu finala, piše Index.hr.

Neodlučeni rezultat odgovarao je objema reprezentacijama, jer Francuska je njime osigurala prvo mjesto u skupini, a Švicarska nastavak natjecanja i to s drugog mjesta.

Francuska je prolazak u osminu finala osigurala već nakon 2. kola, pa je izbornik Didier Deschamps odlučio odmoriti svoju dvojicu najboljih igrača u dosadašnjem tijeku EURA, Dimitrija Payeta i Oliviera Girouda.

No, i bez svog udarnog dvojca Francuska je u prvom poluvremenu bila bolji suparnik, a poglavito je raspoložena bila njezina programirana prva zvijezda Paul Pogba. Veznjak Juventusa je u razmaku od samo pet minuta čak tri puta opasno zaprijetio švicarskom golu. Njegov udarac sa 20-ak metara iz 12. minute vratar Sommer je uz malu nesigurnost odbio preko grede, samo minutu potom Pogba je uputio jak udarac iskosa s lijeve strane, ali Sommer je bio na mjestu, da bi najbliže postizanju pogotka Pogba bio u 17. minuti kada je iz punog trka pucao sa 25 metara, a Švicarsku je spasila greda.

O dominaciji Francuske govori i podatak o njezinih devet kornera u prvih 45 minuta u odnosu na dva Švicarske. Ipak, najbolja švicarska prilika u prvom poluvremenu dogodila se nakon udarca iz kuta kada je Schar pucao glavom, a Djourou se nije najbolje snašao na dva metra od gola.

Početkom nastavka Švicarska se oslobodila pritiska, te se igra preselila na polovicu terena koji pripada Francuskoj. No, posjed lopte nije rezultirao i prilikama za pogodak, već je prvu ozbiljniju priliku imala Francuska u 57. minuti. Nakon kombinacije s Pogbom i Gignacom Antoine Griezmann je pucao s vrha kaznenog prostora pod gredu, a švicarski vratar Sommer je bio spreman i na tu opasnost.

Potom je uslijedilo razdoblje mirne igre sve dok u 75. minuti Sissoko nije prošao po desnom krilu i ubacio u kazneni prostor gdje je na drugoj vratnici natrčao Payet i silovitim udarcem uzdrmao gredu.

Utakmica je završila bez pogodaka, a neodlučeni rezultat odgovarao je objema reprezentacijama, jer su osigurale nastavak natjecanja./HMS/