Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ured za veterinarstvo BiH su u proteklom razdoblju proveli niz aktivnosti, zahvaljujući kojima je omogućen neometan uvoz smrznutog crvenog mesa za preradu s područja Južne Amerike u BiH.
Resorni ministar Staša Košarac izjavio je da su spomenute aktivnosti realizirane na zahtjev mesoprerađivača iz Federacije BiH, u cilju otvaranja alternativnog tržišta za nabavku smrznutog crvenog mesa za preradu.
”Predstavnici mesoprerađivačke industrije iz Federacije BiH zatražili su od nas pomoć jer su suočeni s problemom nedostatka sirovina s tržišta EU. Evidentni problemi na europskom tržištu rezultat su globalnih poremećaja, smanjenja stočnog fonda i gašenja farmi u EU, nedostatka energenata i slično, što je nepovoljno utjecalo na mesoprerađivače s područja Federacije BiH”, istaknuo je ministar Košarac.
On je naglasio kako su Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ured za veterinarstvo BiH u protekla dva mjeseca intenzivno radili na otklanjanju prepreka i stvaranju uvjeta za neometan uvoz smrznutog crvenog mesa s područja Argentine, Brazila i Paragvaja, na zahtjev mesoprerađivača iz Federacije BiH.
”Prošloga tjedna smo okončali sve potrebne procedure, tako da su određeni poslovi već ugovoreni i realizirani na korist mesoprerađivača iz Federacije BiH. Ovim smo napravili značajan iskorak i omogućili alternativna tržišta, kako bismo umanjili negativne efekte poremećaja na europskom tržištu”, naglasio je ministar Košarac.
On je istakao kako Ured za veterinarstvo BiH i druge nadležne službe provode stroge veterinarsko-sanitarne kontrole prilikom uvoza smrznutog crvenog mesa za preradu, u smislu kontrole starosti, gdje ova vrsta sirovine ne smije biti starija od šest mjeseci, te kvaliteta, sigurnosti i mikrobiološke ispravnosti.
”Suočeni s ovim, kao i sa svim prethodnim negativnim efektima poremećaja na tržištu EU, čvrsto smo opredijeljeni nastaviti s politikom otvaranja novih tržišta, jer je to šansa za domaći gospodarski sektor i unaprjeđenje ukupne vanjskotrgovinske razmjene”, naveo je ministar Košarac. /HMS/