U okviru radne posjete Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović razgovarao je sa zamjenikom državnog tajnika SAD-a Christopherom Landauom. Sastanku su prisustvovali i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i antiustavni i antihrvatski član Predsjedništva Željko Komšić.
Bećirović je, kako je priopćeno iz njegova ureda, istakao važnost kontinuirane višedesetljetne podrške SAD Bosni i Hercegovini. Naglasio je da je američko liderstvo bilo od ključne važnosti za uspostavu mira, kao i za postratnu izgradnju države i njenih institucija, na čemu su građani Bosne i Hercegovine trajno zahvalni.
Također je rekao da je uloga SAD i danas od krucijalnog značaja, kako za očuvanje sigurnog i stabilnog okruženja, tako i za podršku reformskim procesima i demokratskom razvoju naše države.
Tijekom razgovora sa zamjenikom državnog tajnika SAD Bećirović je upozorio na “opasne i destruktivne aktivnosti političkog rukovodstva bh. entiteta RS, koje za posljedicu imaju najveću sigurnosnu krizu od potpisivanja Daytonskog sporazuma”.
Antiustavno djelovanje i brutalne prijetnje Dodika da će upotrijebiti silu kako bi spriječio pravosudne institucije i sigurnosne agencije u izvršavanju njihovih zadataka predstavlja oružanu pobunu i izravna je prijetnja destabilizaciji države. Ovakvi potezi ozbiljno ugrožavaju Dejtonski sporazum i opasna su prijetnja miru i sigurnosti u Bosni i Hercegovini, ali i cijeloj regiji, priopćeno je iz Ureda člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića.
Bećirović je naglasio važnost daljnjeg osnaživanja transatlantskog partnerstva, što je od izuzetne važnosti za intenziviranje euroatlantskih integracija i približavanju Bosne i Hercegovine članstvu u NATO-u.
Dodao je da Bosna i Hercegovina ostaje opredijeljena za jačanje strateškog partnerstva sa SAD, koje je učvršćeno dugogodišnjim zajedničkim učešćem naših oružanih snaga u brojnim međunarodnim operacijama podrške miru, od Iraka i Afganistana, do drugih kriznih područja.
Bećirović je podsjetio da je SAD bio ključni akter u reformama obrambenog sektora Bosne i Hercegovine, te obuke, opremanja i razvoja Oružanih snaga BiH, kao i sveukupnih sigurnosnih kapaciteta države.
Također, Bećirović je informirao Landaua o potencijalima Bosne i Hercegovine za strana ulaganja, uključujući i izgradnju Južne plinske interkonekcije, kojom bi se Bosna i Hercegovina preko Jadranskog mora konektirala na američki LNG (američki ukapljeni prirodni plin). Time bi bila osnažena energetska suradnja Bosne i Hercegovine i SAD.
Pored toga, Bećirović je govorio o mogućnostima suradnje SAD i Bosne i Hercegovine u oblasti namjenske industrije, snažeći tako vojno-industrijsku suradnju dvije države, što bi uključivalo i zajednički razvoj vojnih kapaciteta u skladu s NATO standardima.
Zamjenik državnog tajnika SAD-a Christopher Landau je istakao da je za SAD neprihvatljiv bilo kakav oblik narušavanja sigurnosti i stabilnosti države Bosne i Hercegovine.
SAD ostaju čvrsto opredijeljene za dosljedno poštivanje Daytonskog mirovnog sporazuma i nastavak podrške Bosni i Hercegovini. Naglasio je da su mir, sigurnost i jačanje ekonomske suradnje važni i za SAD, navedeno je u priopćenju./HMS/