BAKIR OTVORIO DUŠU: SDA neće pristati na formiranje vlasti u FBiH uz ucjenu HDZ-a BiH

Kada je u pitanju izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH Bakir Izetbegović u intervjuu za Agenciju Anadolija naglašava da one moraju polaziti od presuda Suda za ljudska prava po apelacijama Sejdić-Finci, Zornić, Pilav…

“To smo obvezni uraditi s obzirom na mišljenje koje smo dobili od EU. Tu dileme nikakve nema. Pokušavalo se paralelno s tim u isto vrijeme izaći nekim hrvatskim zahtjevima pa je bilo nekih rješenja koja su oba respektirala od Fuleovog modela ili Travanjskog paketa. Nažalost, u odbijanju tih rješenja su sudjelovali i hrvatskih predstavnici. Tako je Božo Ljubić odbio Travanjski paket, a Dragan Čović Fuleov model. Nikada mi nismo pristali, niti ćemo pristati na izborne jedinice koje će uskratiti pravo ljudima da glasaju iz svakog dijela Bosne i Hercegovine za svakog kandidata”, kaže Izetbegović.

Navodi da je to, osiguravanje kandidature i glasovanja svima, princip koji će se morati ispoštovati, uz paralelno rješavanje presuda Europskog suda za ljudska prava iz Strasbourga.

“Što podrazumijeva A, B… HDZ-a BiH ne znam precizno. To je neka priča od prije godinu dana koja je bila u javnosti koja je neprecizna. Eventualno se može razmišljati o nekom indirektnom izboru. Ali, nešto što će stvoriti izborne jedinice gdje će se uskratiti pravo nekome da se kandidira ili da glasa za koga god hoće, takva stvar se sigurno dogoditi neće”, jasan je Izetbegović.

Ističe kako SDA neće pristati na formiranje vlasti u FBiH uz ucjenu HDZ-a BiH da se prije toga mora izmijeniti Izborni zakon BiH.

“Naravno da nećemo na to pristati. To je stvar koja se pokušava riješiti 14 godina i neće se sigurno u narednih 14 dana riješiti. Nadam se da će se HDZ BiH tu postaviti elastičnije, da neće ići ovako rigidno. Jer, praviti okove jednom narodu koji je trostruko ili četverostruko brojniji, praviti mu blokade po meni nije dobra stvar. Mislim da tu treba ići na relaksaciju odnosa. Pa i ovaj ‘slučaj Komšić’ kako ga zovu Hrvati možda se ne bi dogodio da je bilo drugačije politike HDZ-a BiH i osobno Dragana Čovića”, kaže Izetbegović.

Čak i poslije ovih izbora, navodi Izetbegović, se takva politika nastavlja.

“Bliži su Miloradu Dodiku unatoč tome što svi znamo što on radi i kako se ponaša. Vidjeli smo Čovića 9. siječnja u Banja Luci, a nismo ga vidjeli 11. srpnja u Srebrenici. Nismo ga vidjeli na proslavi Bajrama, a mi odemo redovito na proslave Božića kardinalu. Mislim da ni on, Čović, ne stvara uvjete da se izađe malo konkretnije, malo hrabrije u susret onome što Hrvati traže. Ako se budu okovi stavljali na ruke najbrojnijeg naroda u BiH, ako mu se ne bude dalo da dođe do onoga što je izglasao na izborima, onda će se i taj narod organizirati na način da te blokade u budućim ciklusima sigurno razbije, da ih ukloni”, poručio je Izetbegović.

Izostankom imenovanja izaslanstva BiH pri Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe, Parlamentarnoj skupštini OSCE-a i drugih međunarodnih organizacija Izetbegović smatra da jeste narušen kredibilitet BiH.

“Ali da je nešto ozbiljno narušen to ne bih baš prihvatio da se tako kaže. Za čitavo stanje u BiH, za jedno usporavanje svega posljednjih desetak godina i za ovu krizu koja sada dobiva zamah je kriv Milorad Dodik. On se trudi već podugo da nama ne ide, da smo mi zemlja bez perspektive, da mi ne možemo zajedno. A, onda kada mu to uspije u velikoj mjeri onda kaže, vidite da nam ne ide, vidite da smo u krizi. A on proizvodi te stvari da bi dokazao da smo jedna nemoguća misija i da bi nametnuo eventualno entitet RS kao suvereni dio BiH kako on to kaže, vidljivi dio BiH koji pomalo samostalno neke stvari radi. Dakle, definitivno jedno ime je odgovorno – Milorad Dodik koji koristi neke te energije koje su nam preostale, instrumente rata, ne dozvoljava da se stvari smire, da ti talozi padnu nego ih uvijek nanovo uzburka. Uvijek nanovo vrati neke negativne emocije. I ako dođe do nekih težih kriza sigurno će se moći reći da ih je on osobno proizveo”, kaže Izetbegović.

O prioritetima rada i djelovanja institucija BiH nakon uspostave vlasti Izetbegović kao prioritete jasno definira europski put, NATO put, obnovu ekonomije, učvršćivanje vladavine prava, borbu protiv korupcije…

“To je sve ono što smo stavili u sporazum – europski put, NATO put, obnova ekonomije, učvršćivanje vladavine prava, borba protiv korupcije, protiv organiziranog kriminala, podrška povratnicima. Definitivno to bi bilo to. To je definirano, to je potpisano samo što se naravno, na Balkanu događaju stvari da se to potpiše pa da se poslije ne uradi. Ali, ako uradimo dobar dio onoga što smo potpisali, opet će to biti jedan snažan pomak naprijed. Imamo jedan zamah kada je u pitanju ekonomija, povećanje u oblasti turizma, industrijska proizvodnja, izvoz… Te trendove imamo. Izgradnja infrastrukture je to treba biti dodatno pojačano”, cijeni Izetbegović./HMS/

2 COMMENTS

Comments are closed.

spot_img

Najnovije

spot_img