Današnja odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine neće imati nikakav utjecaj na operacije Adriatic Metals u projektu Vareš i ni na koji način ne dovodi do poništenja Ugovora o koncesiji, priopćeno je iz ove kompanije.
Kako se navodi u priopćenju, Adriatic Metals plc je svjestan medijskih objava u kojima se postojanje Ugovora o koncesiji za rudnik Vareš povezuje s odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju izvan snage Odluke Federacije Bosne i Hercegovine iz prosinca 2023. godine.
– Spomenute insinuacije su apsolutno netočne. Današnja odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine neće imati nikakav utjecaj na operacije Adriatic Metals u projektu Vareš i ni na koji način ne dovodi do poništenja Ugovora o koncesiji – ističe se u priopćenju.
Adriatic Metals je u različitim vremenskim razdobljima, prije i tijekom razvoja projekta Vareš, podnosio rutinske zahtjeve Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, ministarstvu unutar Vlade Federacije BiH, za odobrenje pretvorbi komercijalnih šuma unutar odobrenog eksploatacionog polja, čije granice su definirane dozvolama i ugovorom o koncesiji između kompanije i Zeničko-dobojskog kantona.
U 2023. godini određeni zahtjevi upućeni Ministarstvu su odgođeni zbog zakonodavne nejasnoće koja je proizašla iz izmjena propisa o državnoj imovini. Kako bi se pomoglo u obradi tih zahtjeva, Vlada Federacije BiH je donijela novi propis, olakšavajući odobravanje tih zahtjeva od strane Ministarstva.
Ovaj propis je osporen od strane Kemala Ademovića apelacijom Ustavnom sudu BiH. Ustavni sud BiH je današnjom odlukom donio privremenu mjeru suspenzije ovog propisa dok se ne izvrši dodatna analiza i donese konačna odluka.
– Adriatic Metals će nastaviti raditi sa svim razinama vlasti kako bi osigurali, kao i do sada, punu usklađenost s propisima – navodi se u priopćenju Adriatic Metalsa./HMS/
One Response
Janšina karta predviđa da se Republika Srpska pripoji Srbiji, i tu nema zamerki. Takođe, predviđa i da se Hrvati iz BiH pripoje Hrvatskoj, iako nema nikakvog razloga za to. Druga polovina BiH bi bila samostalna država, a Hrvati kao manje brojniji bi dobili neku bosansko-hercegovačku varijantu plana Z-4, isto ono što je nuđeno Srbima u Hrvatskoj. Nema razloga da se Hrvatima u BiH nudi više nego što se nudilo svojevremeno Srbima u Hrvatskoj.