Screenshot X

VIDEO NEVJEROJATNO: Ukrajinski vojnik puškom oborio ruski dron Shahed

Snimak neobičnog vojnog podviga ukrajinskog vojnika brzo je privukao pažnju na društvenim mrežama. Pripadnik granične službe u Černihivskoj oblasti uspio je oboriti ruski dron kamikazu tipa Shahed koristeći samo standardnu automatsku pušku.

Za razliku od uobičajenih metoda presretanja ovakvih letjelica, koje uključuju sustave protuzračne obrane ili mobilne timove naoružane teškom strjnicom, vojnik je prijetnju neutralizirao odmah nakon što je dron prešao granicu.

Černihivska oblast ima poseban strateški značaj jer je jedina ukrajinska regija koja graniči i s Rusijom i s Bjelorusijom.

Dronovi Shahed-136, koje je razvio Iran, u ruskoj vojsci poznati su pod oznakom Geran-2. Riječ je o bespilotnim letjelicama namijenjenim za napade na ciljeve izravnim udarom, pri čemu nose eksplozivnu bojevu glavu težine između 40 i 50 kilograma.

Iako nisu među najbržim ni najpreciznijim sredstvima napada, ruske snage ih često koriste zbog niske cijene proizvodnje. Lansiraju se u velikom broju kako bi opteretili i iscrpili ukrajinsku protuzračnu obranu te povećali šanse da dio njih stigne do zacrtanih ciljeva./HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje