Foto: MS BiH

Bošnjak s čelnicima sigurnosnih agencija o borbi protiv terorizma i preporukama MONEYVAL-a

Zamjenik ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Ivica Bošnjak održao je danas u Sarajevu stručni kolegij kojem su prisustvovali čelnici policijskih i sigurnosnih agencija u sastavu Ministarstva sigurnosti BiH.

Sastanku su prisustvovali direktori Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Enes Karić, Službe za poslove sa strancima BiH Žarko Laketa, Granične policije BiH Mirko Kuprešaković, Agencije za forenzička ispitivanja i vještačenja Radiša Samardžija, Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Marko Vujević te Agencije za policijsku potporu Enver Hadžiahmetović.

Na kolegiju je prezentirano trenutno stanje sigurnosti te prioriteti u radu agencija, s posebnim naglaskom na ispunjavanje obveza koje proizlaze iz prioriteta na europskom putu Bosne i Hercegovine.

Razmatrana su i pitanja upravljanja migracijama, kao i obveze koje BiH treba ispuniti u području borbe protiv terorizma i sprječavanja pranja novca, kako bi se ispunile preporuke MONEYVAL-a i izbjeglo stavljanje Bosne i Hercegovine na tzv. sivu listu.

Nakon prezentacije rezultata rada u protekloj godini, ocijenjeno je da je, unatoč problemima uzrokovanim nedostatkom zaposlenika i policijskih službenika, ispunjen najveći dio planiranih obveza i zadataka te da je dan značajan doprinos očuvanju sigurnosti u Bosni i Hercegovini.

Također se razgovaralo o prioritetima rada u tekućoj godini, pri čemu se očekuje značajnija potpora u zapošljavanju nedostajućih kadrova, nabavci opreme, kao i usvajanju ključnih zakonskih i podzakonskih akata koji bi omogućili efikasniji rad i funkcioniranje agencija, priopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH./HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje