ESV: Neoporezivu naknadu radnicima ispoštovalo samo 15 posto poslodavaca

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritorij FBiH Safudin Čengić izjavio je kako je na današnjoj sjednici Vijeća u Sarajevu konstatirano da pojedini poslodavci i dalje radnicima isplaćuju minimalnu plaću i dodatak u “kuverti”.

Izrazio je nadu da će u predstojećem razdoblju biti uloženo više truda na eliminiranju sive ekonomije i sličnih pojava.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Samir Kutrović istakao je da je u 2025., po podacima koje je iznio federalni ministar financija Toni Kraljević, svega 15 posto poslodavaca iskoristilo mogućnost da radnicima isplati neoporezivu naknadu.

– To je minimalan broj i u ovoj godini očekujemo da se naprave značajne promjene kako bi tu naknadu isplaćivalo bar 50 do 60 posto poslodavaca – naveo je Kurtović.

Istakao je da je ESV usvojilo zaključak da u narednom periodu bude potpisan Opći kolektivni ugovor, te usvojen Zakon o minimalnoj plaći kako se to više ne bi definiralo uredbama.

Ekonomsko-socijalno vijeće je na današnjoj sjednici, na prijedlog Kraljevića, podržalo Uredbu o isplati neoporezive pomoći radnicima u 2026. a koja će se naći na sljedećoj sjednici Vlade FBiH.

Po toj uredbi poslodavci u Federaciji BiH će moći isplatiti neoporezivu naknadu radnicima u visini do 300 KM mjesečno za mjesece od siječnja do lipnja 2026. /FENA/HMS/

Preporučeno:

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

BiH

Lokalno

Svijet

Sport

Kultura

Magazin

Crna kronika

Zdravlje