Europska nogometna federacija UEFA planira promjenu sustava kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo i Europsko prvenstvo, objavio je u srijedu njemački tjednik Sport Bild.
Prema izvještaju, UEFA razmatra uvođenje modela Lige prvaka: bez grupne faze, već s jednom ligaškom fazom prije nokaut faze.
U trenutnom modelu, dva najveća favorita obično pobjeđuju u grupnoj fazi. Novi format ima za cilj učiniti natjecanje atraktivnijim za navijače i emitere.
Razmatraju se i druge ideje. Pr prijedloge reformi pripremit će nova radna grupa koju će osnovati 55 saveza članica. Sve reforme na kraju mora odobriti Izvršni odbor UEFA-e.
Možda bi kvalifikacijske utakmice mogle izgledati drugačije. Neće biti više utakmica, ali će biti zanimljivijeg formata. Trenutno razmišljamo o tome – citirao je Sport Bild riječi predsjednika UEFA-e Aleksandera Čeferina na nogometnom sajmu u Portugalu.
Europsko prvenstvo, s grupnim utakmicama prije nokaut faze i 24 sudionika, vjerojatno će ostati u svom trenutnom formatu.
Ne mislim da će se samo Europsko prvenstvo promijeniti – rekao je Čeferin./HMS/
 
				













