Hajduk je četvrtu godinu zaredom zapeo u play-offu Europske lige. Ovaj put previsoka prepreka zvala se Everton koji je u dvije utakmice bio bolji, ali Hajduk je hrabro pao protiv elitnog kluba najbogatije lige svijeta. Nakon 2:0 na Goodison Parku prije tjedan dana, Everton je sretno izborio remi 1:1.

Što se sve događalo ove večeri na Poljudu, navijači Bijelih pamtit će godinama. Hajduk je vodio nakon prvih 45 minuta golčinom Josipa Radoševića koji je zabio Pickfordu skoro sa 30 metara u 43. minuti. No u prvoj minuti nastavka Gylfi Sigurdsson je uhvatio na spavanju Dantea Stipicu i zabio mu lobom s više od 40 metara.

Igrači Hajduka oporavili su se od šoka i opet pritisnuli Engleze, a nagrada je stigla nakon što je Erceg izborio najstrožu kaznu. No penal je promašio Said za još jednu nevjericu na Poljudu.

Hrabri Hajduk i dvije velike greške

Hajduk je krenuo hrabro i agresivno u uzvratni dvoboj protiv višestruko skuplje momčadi, te je već u petoj minuti mogao i povesti. Vlašić je lijepo proigrao Ercega koji je utrčao u kazneni prostor Evertona gdje ga je srušio vratar Pickford, no loše pozicionirani ruski linijski sudac podignuo je zastavicu označivši zaleđe Ercega što je bila pogrešna odluka.

Nakon što se Hajduk ispuhao, Everton je sredinom prvog poluvremena počeo preuzimati kontrolu utakmice, a u 21. minuti i opasno zaprijetiti. Martina je ubacio s desnog krila, no Rooneyev udarac glavom s pet metara e prošao pored gola.

Golčina, ludilo i onda šok

Završnica prvog poluvremena protekla je u dominaciji Hajduka koja je okrunjena spektakularnim pogotkom Radoševića. Nagovještaj gola bila je prilika Ercega u 38. minuti kada je njegov prizemni udarac s ruba peterca Pickford uspio odbiti vršcima prstiju. Ipak, niti sjajni Pickford nije mogao ništa u 43. minuti kada je Radošević fenomenalno pogodio loptu vanjskim dijelom kopačke i s više od 30 metara pogodio pod samu gredu za erupciju veselja na punom Poljudu.

Nažalost, nada da se može nadoknaditi veliki zaostatak iz Liverpoola nije dugo trajala, tek što se krenulo u nastavak Everton je poravnao još jednim spektakularnim pogotkom. Sigurdsson je s više od 40 metara potpuno iskosa s desne strane opalio prema Hajdukovom golu, a lopta je u savršenoj paraboli preletjela slabo postavljenog Stipicu koji snosi veliki dio odgovornosti za taj gol.

Tada je bilo jasno da Hajduku za prolazak trebaju tri pogotka do kraja dvoboja, pa je splitski sastav jurnuo u napad. Takav pristup bio je nagrađen u 64. minuti kada je sudac Karasev vidio da Williams u svom kaznenom prostoru povlači Ercega i dosudio 11-erac za Hajduk. Loptu je uzeo Said no njegov slab udarac Pickford je uspio obraniti.

Do kraja dvoboja Hajduk je pokušavao barem doći do pobjede, ali sav trud nije bio nagrađen još jednim golom.

HAJDUK – EVERTON 1-1