Tusk i Mogherini novi europski dužnosnici, EU na rubu rata s Rusijom

Čelnici zemalja članica EU-a izabrali su danas na izvanrednom summitu u Bruxellesu poljskog premijera Donalda Tuska za novog predsjednika Europskog vijeća, a talijansku ministricu vanjskih poslova Federicu Mogherini za visoku predstavnicu za vanjsku i sigurnosnu politiku, objavio je predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy.

Tusk će naslijediti na tom mjestu Hermana Vana Rompuya, kojemu mandat istječe 30. studenoga. Mandat predsjednika Europskog vijeća traje dvije i pol godine, koji se jednom može obnoviti. Tusk pripada desnom centru, strankama okupljenim u Europskoj pučkoj stranci.

Visoku predstavnicu za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton naslijedit će Federica Mogherini, koja dolazi s lijevog centra. Visoka predstavnica je ujedno potpredsjednica Europske komisije, što znači da joj mandat traje pet godina.

Na summitu Europske unije razgovarao se i o novim sancijama Rusiji.

Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso ocijenio je u subotu razvoj događaja u Ukrajini dramatičnim, upozorivši da bi, ako se tako nastavi, moglo doći do točke s koje nema povratka.

“Mi smo u vrlo ozbiljnoj, rekao bih, dramatičnoj situaciji. Možemo doći u situaciju da dostignemo točku s koje nema povratka. Ako se nastavi eskalacija sukoba, možemo doći do te točke”, rekao je Barroso nakon sastanka s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom.

Barroso je dodao da “još nije kasno za političko rješenje” ukrajinske krize.

Porošenko je sa svoje strane rekao da Ukrajina “želi mir, a ne rat”, istaknuvši poput Barrosa, da je blizu točka s koje nema povratka.

“Danas govorimo o sudbini Ukrajine, ali sutra bi mogla biti riječ o sigurnosti i stabilnosti Europe”, rekao je Porošenko.

Barroso je rekao da je Komisija već pripremila neke mjere u slučaju da čelnici zemalja članica EU-a na svom summitu u subotu popodne odluče pojačati sankcije protiv Rusije.

EU poziva Rusiju da zaustavi “agresiju” na Ukrajinu

“Spremni smo poduzeti snažne i jasne mjere, a istodobno ostavljamo vrata otvorenima” za diplomatsko rješenje, rekao je Barroso.

“Nije u ničijem interesu novi rat na našem kontinentu, novi sukob. To naprosto nije način na koji se trebaju ponašati odgovorne, ponosne nacije u 21. stoljeću. Nitko ne podcjenjuje zabrinutost Rusije, ali političke razlike moraju se rješavati političkim sredstvima”, rekao je Barroso.

Porošenko se večeras obratio čelnicima 28 zemalja članica, koji su se okupili na summitu u Bruxellesu. Ne isključuje se mogućnost da EU donese nove sankcije protiv Rusije, a tekstu zakljačaka ruska uloga u Ukrajini mogla bi se okvalficirati kao “invazija”.

Među članicama EU-a postoji nejedinstvo oko pristupa prema Rusiji s obzirom na njezinu ulogu u Ukrajini. U igri su veliki ekonomski interesi te velika ovisnost o uvozu ruskog plina, javlja Hina.

Istodobno, EU upućuje snažnu poruku Ukrajini i daje potporu naporima na postizanju poliitičkog rješenja, koje će poštovati neovisnost, jedinstvo i suverenost te zemlje./Hina/HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img