Predstavnici Delegacije EU-a i UNICEF-a u posjeti Mostaru

Khaldoun Sinno, zamjenik šefa Izaslanstva Europske unije u BiH i Geeta Narayan, predstavnica UNICEF-a u BiH posjetili su danas Mostar kako bi se kroz razgovor s predstavnicima Vlade Hercegovačko-neretvanske županije i Grada Mostara, te s drugim sudionicima uključenim u provedbu, upoznali o dosadašnjim učincima projekata “Zaštita djece od nasilja i promoviranje socijalne inkluzije djece s poteškoćama u razvoju na Zapadnom Balkanu i Turskoj” i ”Transformacija ustanova za skrb o djeci i sprečavanje odvajanja obitelji”.

Na sastanku, koji je ovim povodom upriličen u Gradskoj vijećnici Grada Mostara,  predstavljen je napredak u zajedničkom djelovanju na zaštiti prava djeteta, kroz primjer nekoliko povezanih i međuovisnih aktivnosti koje se provode u suradnji s vlastima i institucijama Županije i Grada Mostara.

Istaknuto je kako je Mostar samo jedna od brojnih lokacija u BiH u kojima su EU i UNICEF udružili napore u zaštiti prava djeteta sukladno Smjernicama EU za promoviranje i zaštitu prava djeteta i Konvenciji o pravima djeteta.

“Europska unija i UNICEF, zajedno s relevantnim stručnjacima, roditeljima i pružateljima skrbi udružili su resurse kako bi omogućili da djeca izrastu u zdrave i sretne ljude. Iako smo, zapravo, samo zagrebli površinu ovog složenog problema, zajedno smo pokazali što se sve može postići kada udružimo resurse i volju. Uvjeravam vas u to da ćemo nastaviti davati potporu sve dok svako dijete ne dobije zdrav i poticajan početak u životu”, kazao je Khaldoun Sinno, zamjenik šefa Izaslanstva EU u BiH, ujedno čestitajući Međunarodni dan obitelji koji se danas obilježava.

Geeta Narayan,  predstavnica UNICEF-a istaknula je dobru suradnju s institucijama  Hercegovačko-neretvanske županije i Grada Mostara.

„Želim pohvaliti uloženi napor i posvećenost naših partnera u Mostaru, što je u konačnici omogućilo izvrsne rezultate za djecu i mlade u Mostaru. Nadam se i očekujem da će ova posvećenost biti propraćena i kontinuiranim investiranjima, kako županijske vlade, tako i Grada Mostara, uključujući izdvajanje odgovarajućih financijskih, ljudskih i tehničkih resursa neophodnih za održavanjem postignutih rezultata. Iznimno mi je drago što se današnji sastanak održava na Međunarodni dan obitelji, prepoznajući jedinstven značaj odgojnog i sigurnog obiteljskog okruženja za svako dijete”, kazala je Geeta Narayan, predstavnica UNICEF-a.

Značajnu potporu ovim programima  pružila je Vlada Hercegovačko-neretvanske županije, a Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi imalo je jednu od ključnih uloga u njihovoj provedbi.

”Nadam se da neću biti shvaćen neskromnim kada kažem da izaslanstva EU i UNICEF nisu danas u Mostaru slučajno. UNICEF novcem EU financira suvremene programe socijalne politike u duhu najbolje europske pravne i socijalne stečevine, a Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi je u protekle dvije godine, po mom mišljenju, od Županije slučaja učinilo ovu županiju primjerom jer smo najdalje od svih županija u F BiH odmakli u implementiranju strateških projekata socijalne politike”, kazao je dr. sc. Goran Opsenica, ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi, pozdravivši nazočne i u ime Vlade Hercegovačko-neretvanske županije i dr. sc. Nevenka Hercega, predsjednika.

Dr. sc. Rašid Hadžović, ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa govorio je o konkretnim pokazateljima  implementiranja projekata, istaknuvši kako su u okviru reforme sustava zaštite djece bez roditeljskog staranja, inkluzivnog obrazovanja te ranog rasta i razvoja postignute značajne promjene.

”Ministarstvo obrazovanja se na poziv UNICEF-a za imenovanje škole koja će biti uključena u projekt opredijelilo za dvije škole iz Mostara:  IV OŠ Mostar i OŠ Ivana Gundulića Mostar. U razdoblju od 2016. godine obje škole su kontinuirano sudjelovale u obimnom programu razvoja ljudskih resursa za  promoviranje pedagoških pristupa i učenja u inkluzivnom obrazovanju za svu djecu, uključujući djecu s poteškoćama u razvoju. Ukupno 45 školskih djelatnika  unaprijedili  su znanja i vještine na području kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja, razvili mentorske kompetencije, te  kreirali različne pedagoške prakse koje su uključile 610 učenika od kojih  je 30 s poteškoćama u razvoju”, zaključio je ministar Hadžović.

Božo Ćorić, načelnik Odjela društvenih djelatnosti Grada Mostara istaknuo je kako se Grad Mostar uključio u provedbu ovih projekata želeći i na taj način potvrditi spremnost da podupre sve aktivnosti koje se tiču podizanja svijesti javnosti o pravima djece i svoju posvećenost u osiguravanju značajnih resursa koji mogu doprinijeti boljitku za svako dijete. Zahvalio je Europskoj uniji i UNICEFU na odabiru Grada Mostara za provedbu ovih projekata.

Janja Milinković, pomoćnica ministra zdravstva, rada i socijalne skrbi prezentirala je plan transformiranja Dječjeg doma Mostar, a Zdravka Marić, ravnateljica Centra za socijalni rad Mostar govorila je o temi: ”Savjetodavni rad s obiteljima pod rizikom od odvajanja i obiteljima koje imaju djecu s teškoćama u razvoju“.

Nakon sastanka, organiziran je obilazak  Dječjeg   doma u Mostaru, IV Osnovne škole – koja provodi programe potpore za kvalitetno i inkluzivno obrazovanje – te predškolske ustanove “Dječji vrtići” Mostar, koja je jedna od dobrih primjera usluga potpore ranom rastu i razvitku za svako dijete.

/HMS/
spot_img

Najnovije

spot_img