POSAVSKA ŽUPANIJA Rekonstrukcija savskih nasipa

Vodni objekti za zaštitu od poplava su 60.000 metara obrambenih nasipa uz rijeku Savu i 6900 metara obrambenih nasipa uz rijeku Bosnu, četiri crpne stanice (Svilaj, Zorice I i II i Tolisa), četiri obodna kanala ukupne dužine 21.217 metara, osam obaloutvrda na rijeci Savi ukupne dužine 8177 metara, dva centra obrane od poplava, sedam čuvarskih kuća, dvije brane i akumulacije (Hazna i Vidara u Gradačcu) i oprema za provođenje obrane od poplava, piše Večernji list BiH.

Agencija za vodno područje rijeke Save ima pravo upravljanja i korištenja zaštitnih vodnih objekata u vlasništvu Federacije Bosne i Hercegovine koji se nalaze na području triju općina u Posavskoj županiji – Odžaka, Domaljevca-Šamca i Orašja te Gradačca. Vodni objekti za zaštitu od poplava su 60.000 metara obrambenih nasipa uz rijeku Savu i 6900 metara obrambenih nasipa uz rijeku Bosnu, četiri crpne stanice (Svilaj, Zorice I i II i Tolisa), četiri obodna kanala ukupne dužine 21.217 metara, osam obaloutvrda na rijeci Savi ukupne dužine 8177 metara, dva centra obrane od poplava, sedam čuvarskih kuća, dvije brane i akumulacije (Hazna i Vidara u Gradačcu) i oprema za provođenje obrane od poplava.

Milijunske štete

Ako se zna da se svi zaštitni vodni objekti nalaze na području Posavske županije, izuzev brana i akumulacija koje se nalaze na području Tuzlanske županije, nije teško zaključiti koliko je vodozaštita jedna od životnih tema koja najviše zanima Posavljake i o čemu ovisi njihova egzistencija.

Priroda je pokazala svoju nadmoć 2014. godine kada je gotovo u cijelosti potopila tri posavske općine i načinila milijunske štete. Kako se tragedija ne bi ponovila, barem kada je u pitanju prijetnja od rijeke Save, prioritet je podignuti nasipe na razinu 100-godišnjih voda. Odgovore, što je urađeno i što se planira uraditi, stoga smo potražili u mjerodavnoj instituciji – Agenciji za vodno područje rijeke Save.

– U razdoblju od 2014. do 2018. godine realizirane su aktivnosti i obavljana je rekonstrukcija dionica savskoga obrambenog nasipa koje nisu imale potreban stupanj zaštite.

Od ukupne dužine od oko 70 kilometara u Federaciji BiH savskih nasipa i uz rijeku Bosnu kao nastavka savskih nasipa u zoni ušća rijeke Bosne, rekonstrukcijom je obuhvaćeno oko 30 kilometara nasipa.

Sredstva za navedene aktivnosti osigurana su nakon donatorske konferencije u Bruxellesu kroz realizaciju nekoliko projekata koje su financirale međunarodne organizacije – objašnjavaju nam u Agenciji.

– Radi se, inače, o projektima FERP (Flood Emergency Recovery Project) – Svjetska banka kojima je izvršena rekonstrukcija nasipa u dužini od oko 12 kilometara (Agencija je sudjelovala u sufinanciranju u iznosu od po 300.000 KM za izgradnju nasipa, kao i u financiranju usluga stručnog nadzora nad navedenim radovima), IPA 2014 – projektu hitnog oporavka od poplava kojim je trenutačno obuhvaćena rekonstrukcija nasipa u dužini od oko 16 kilometara i u kojem je Agencija također sudjelovala svojim sredstvima – objasnio je za Večernji list Hajrudin Mičivoda iz Agencije za vodno područje rijeke Save.

U 2019. planirane su aktivnosti na izgradnji (produženju) obrambenog nasipa uz rijeku Bosnu u dužini od oko 900 metara. Za navedene aktivnosti Agencija je osigurala financijska sredstva za postupak potpune eksproprijacije nekretnina u pojasu izgradnje na navedenoj dionici, i namjenski je prebačena Općini Odžak koja će provesti postupak, a nakon toga počinje i izgradnja, tvrde u Agenciji.

Sigurniji život

– Može se reći da će 2019., kad budu okončane preostale aktivnosti (oko 40 posto) na dovršetku rekonstrukcije savskih nasipa kroz projekt IPA 2014 – Projekt hitnog oporavka od poplava, Nacionalni akcijski dokument – EU, prvi put od njihove izgradnje biti ostvaren stupanj zaštite na cijeloj liniji savskih nasipa u Federaciji BiH, tj. 1,20 metara iznad kote stogodišnje velike vode rijeke Save. Postizanjem spomenutog nadvišenja nasipi će, uz dobro organizirano i pravodobno provođenje aktivnih mjera obrane od poplava, pružati zaštitu i od razine poplavnih voda ranga pojave velikih voda rijeke Save približno 1/1000 na poplavnim područjima Odžačke i središnje Posavine, što bi lokalnoj zajednici u konačnici osiguralo smanjenje rizika od poplava i stvorilo sigurniji život prostorima – priopćili su iz Agencije za vodno područje rijeke Save.

U ovom trenutku rijeka Sava vratila se u svoje korito i nema prijetnje od izlijevanja. Ipak, Posavljaci su stalno na oprezu jer ta hirovita rijeka vrlo brzo zna pokazati svoju nadmoć, osobito u vrijeme globalnoga zatopljena i iznenadnih povećanja vodostaja. Sve dok se ukupna rekonstrukcija riječnih nasipa i vodozaštitnih objekata ne završi, sigurno je da će s prvim obilnijim kišama Posavljacima nasip i dalje biti najposjećenije mjesto radi provjere vodostaja./HMS/

spot_img

Najnovije

spot_img