Pobjedom nad Gibraltarom BiH na drugom mjestu u grupi “H”

Reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je rezultatom 4:0 pobijedila selekciju Gibraltara u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u nogometu koje će se sljedeće godine igrati u Rusiji, javlja Anadolu Agency (AA).

Izabranici selektora Mehmeda Baždarevića visokom pobjedom nad slabašnim Gibraltarom vratili su se u trku za baraž za plasman na Mundijal u Rusiji. Meč BiH i Gibraltara igran je na stadionu Algarve u portugalskom Farou, a na tribinama je bilo nekoliko stotina gledatelja.

Prvo poluvrijeme je završeno minimalnom prednošću koju je selekciji BiH donio kapetan Edin Džeko golom u 35. minuti. U Nastavku meča popularni “zmajevi“ su nastavili inicijativu, a povećanje prednosti donio je Kenan Kodro svojim prvijencem u nacionalnom dresu u 65. minuti. Do kraja meča golje postigao i Senad Lulić, a golijadu je još jednim pogotkom zaključio Džeko.

Rezultat bi bio znatno pogubniji za Gibraltar da na golu nije imao izuzetno raspoloženog golmana Derena Ibrahima.

Večerašnja pobjeda nad Gibraltarom, bez obzira koliko očekivana bila, važan je i sa aspekta popravke dojma kojeg su reprezentativci BiH ugrozili porazom od Cipra u petak.

U Pireju je večeras Belgija pobijedila selekciju Grčke rezultatom 2:1 i osigurala direktni plasman na Mundijal. U ranijem terminu danas je Estonija na domaćem terenu slavila minimalnu pobjedu nad Kiprom koji je tako ostao bez izgleda za plasman na SP.

Do kraja kvalifikacija BiH će dočekati Belgiju i gostovati u Estoniji, a treba napomenuti da drugo mjesto u grupi na kraju kvalifikacija znači baraž za odlazak na Mundijal, ali samo ukoliko ne bude najslabija od svih drugoplasiranih selekcija u devet europskih kvalifikacijskih grupa.

Nakon osam odigranih kola lider grupe “H“ Belgija ima 22 boda. BiH je druga s 14, a slijede Grčka s 13 i Cipar sa deset bodova. Na dnu ljestvice su Estonija koja je skupila osam i Gibraltar koji još čeka osvajanje prvih bodova u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo./AA/HMS/